Jelentősen átalakul a háziorvosok és fogorvosok finanszírozási rendszere. Ez annyit tesz, hogy az eddigi fix összeg helyett számos tényezőtől – az úgynevezett indikátoroktól – függően kapnak pénzt a praxisok. Az új „teljesítményfinanszírozással” kapcsolatban azonban legalább annyi a kérdőjel, mint az ügyeleti rendszert érintően. Már maga az indulás is kérdéses: az egészségügyi törvény módosítása alapján az új finanszírozási szabályok – elméletileg – már az idei év első napjától érvényben vannak, a gyakorlatban viszont még mindig a régi szisztéma szerint számolják a praxisok havi finanszírozását – derült ki a hvg.hu cikkéből.
Furcsa feltételeket szabnak
Az új rendszer miatt egyes háziorvosok súlyos bevételkiesésre készülnek, véleményük szerint ugyanis olyan feltételek alapján ítélik majd meg a teljesítményüket, amelyeket ők szakemberként nem igazán tudnak befolyásolni. Egy neve elhallgatását kérő házi gyermekorvos az RTL híradójának például azt mondta, egyáltalán nem rajtuk múlik, hogy egy anya anyatejjel táplálja-e a csecsemőjét, mégis az a házi gyermekorvos kap majd magasabb összeget, akinek a körzetében több szoptató anya van. De az a háziorvos is több pénzt kaphat majd, aki minél kevesebb antibiotikumot ír fel pácienseinek, vagy aki több nem kötelező – tehát fizetős – védőoltást ad be a gyerekeknek.
A hvg.hu cikke szerint azt is nézik majd az új finanszírozási rendszerben, hogy a háziorvosok páciensei elmentek-e a javasolt szűrővizsgálatra, illetve kiváltották-e a felírt gyógyszert. „… többen attól tartanak, hogy önhibájukon kívül csökken majd több százezer forinttal a bevételük, és így nem tudják miből fenntartani a praxist” – mutatott rá a cikk.
A Belügyminisztérium azt mondja, még tesztelnek
A hvg.hu úgy tudja, februárban már az új rendszer szerint is le tudták adni az orvosok az elszámolást, a kifizetés viszont még a régi rendszer szerint történt. A háziorvosok egy része azt hallotta, valószínűleg majd áprilistól él az új finanszírozási rendszer.
A lap megkereste a kérdéssel a Belügyminisztériumot, válaszuk szerint az indikátorrendszer jelenleg még tesztidőszak alatt áll, folyamatosan monitorozzák az indikátorok hatékonyságát. Indoklásuk szerint egyébként azért van szükség a háziorvosok teljesítményfinanszírozásának átdolgozására, hogy azzal javulhasson az alapellátás minősége és szervezettsége.