Manuel Amieva mikrobiológus és immunológus kutató szerint a baktériumoknak a gyomor belső felülete olyan, mint egy dimbes-dombos táj, savat lövellő gejzírekkel tarkítva. A fekélyeket és a gyomordaganatok bizonyos fajtáit okozó, a gyomorban tanyázó Helicobacter pylori baktériumoknak ezen a veszélyes terepen kell átevickélniük ahhoz, hogy biztonságos helyet találjanak a gyomor belső felületét borító nyálkahártyában.
Amieva és kutatócsoportja azonosította azt a fehérjét, amely a H. pylori menedékkereső képességét szabályozza. A H. pylori annak ellenére, hogy a gyomorban él, nem kedveli a gyomorsavat. A baktériumok úgy kerülik el az égető savat, hogy spirális ostoruk segítségével behatolnak a gyomor nyálkahártyájába. Korábban úgy vélték, hogy a baktérium a gyomrot kibélelő nyálkahártyán telepedik meg, de mostanra kiderült, hogy a felszínről a mélybe vezető mirigyek járataiba fészkelik be magukat.
A kutatók erre a ChePep nevű fehérje tanulmányozása közben jöttek rá és egy olyan különleges H. pylori törzset hoztak létre, amelyek nem rendelkeztek ezzel a fehérjével. A ChePep proteinnel nem rendelkező baktériumok nem hatoltak be a mirigyek belsejébe.
A fehérje olyan gyógyszerek célpontja lehet a jövőben, amelyek kifejezetten a H. pylori baktériumokat pusztítják el, miközben a jótékony bélbaktériumokat megkímélik.