6 tény az energiaitalokról

Azt talán sokan tudják, hogy az energiaitalok őshazája Japán, és hogy az éjszakai műszakban megfáradt dolgozókat szerették volna felpörgetni vele eredendően. Aztán a szívdobogtató ital egyre népszerűbb lett, a benne levő taurin, koffein, ginszeng és guarana pedig felkerült az éjszakások, az egyetemisták és a másnaposok szent életmentő összetevőinek listájára. Mielőtt azonban energiaitalt energiaital után bontanánk, jó, ha az egészségügyi kockázataival is tisztában vagyunk. Íme a hat legfontosabb tény.

1. Az energiaitalok átmenetileg felpörgetnek, növelik a teljesítményt, de utána még erőteljesebb fáradtság jelentkezhet.

2. Az energiaitalok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek túlzott fogyasztása (ez dietetikusunk véleménye szerint a napi két doboznál több energiaital esetén áll fenn) súlyosan károsíthatja a szervezetet. Okozhatnak szédülést, álmatlanságot, izzadást, gyors, erős szívdobogást, hányingert, hányást, hasmenést. Erős vízhajtó hatása miatt fogyasztása hamar a szervezet kiszáradásához vezethet, amely hirtelen szívmegállást és halált is okozhat.

3. Az energiaitaloknak magas a cukortartalma, ez könnyen elhízáshoz vezethet, habár tény, hogy a chipsadó bevezetésével több édesítőszer került a legtöbb italba.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kérdőív az energiaitalokról 10-18 évesek számára az ÁNTSZ honlapján.

4. Az energiaital és az alkohol együttes fogyasztása végleges károsodást okozhat a májban, a szívben és a vesében is.

5. Az energiaital nem alkalmas önmagában folyadékpótlásra.

6. Gyors hatása annak köszönhető, szénsavtartalma megnyitja a gyomor zárógyűrűit, ezáltal az elfogyasztott ital gyorsan a vékonybélbe kerül, és hatóanyagai gyorsan fel tudnak szívódni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra