A paradicsom a nyári hónapok egyik legkedveltebb zöldsége - nem alaptalanul, hiszen kellemes íze mellett kimondottan egészséges. Gazdag C-vitaminban és ásványi anyagokban, erősíti az immunrendszert, és segíti az emésztést, illetve tartalmaz még egy tomatin nevű mikrobaölő hatású vegyületet is.
A hím egereket védte, a nőstényeket nem
Az Ohio Állami Egyetem kutatói állatkísérletekkel vizsgálták a zöldség daganatmegelőző hatását, pontosabban, hogy a paradicsom milyen módon befolyásolja a bőrrák kialakulását. A kísérletben 35 héten át speciális diétára fogtak egy csoport hím egeret: az állatok étrendjének 10 százalékát kiszárított és porrá őrölt paradicsom tette ki. Ezt követően nagyobb dózisú UV-fénynek tették ki őket egy csoport másik egérrel együtt, és azt tapasztalták, hogy a paradicsomot nem fogyasztók körében 50 százalékkal nagyobb volt a bőrrák kialakulásának aránya. A jelenségért a paradicsomban lévő karotinoidok lehetnek a felelősek, amelyek a zöldség színéért felelősek, és valószínűleg megvédhetik a bőrt is a káros UV-sugarak egy részétől.
Nőstény egereket vizsgálva azonban nem hozott jelentős különbséget a paradicsomdiéta a daganatok kialakulásában. A kutatók ennek okát nem tudták egyértelműen megállapítani, hangsúlyozták azonban, hogy a bőrrák elleni védekezés a két nemnél más megoldásokat kívánhat.
Korábbi klinikai kutatások már embereknél is igazolták, hogy a rendszeres paradicsompüré-fogyasztás csökkenti a leégés kockázatát. A zöldség egyik fő karotinoidja, a likopén ugyanis segít a bőrnek hathatós védelmet kialakítani a napból érkező ultraibolya-sugarakkal szemben. A jelenlegi kutatásból azt a következtetést is levonták, hogy a likopénen kívül a paradicsom más összetevői is segíthetnek a daganatok kialakulásának megelőzésében: ennek kiderítésére a későbbiekben további kutatásokat ígérnek.
Forrás: EurekAlert