Eddig marad fogyasztható a fagyasztott gyümölcs

A gyümölcsök fagyasztott formában jellemzően 8-12 hónapig állnak el, ám az eltarthatóságot jelentősen befolyásolja a fagyasztás és a tárolás módja is. Mutatjuk a részleteket.

Ha szeretnéd lefagyasztani a megmaradt vagy egyelőre felesleges gyümölcsöt, először is alaposan át kell válogatnod, és ki kell dobnod minden sérült, romlott darabot. Ezt követően a gyümölcsöket alaposan tisztítsd meg, majd szárítsd meg őket a szoba levegőjén vagy egy tiszta konyharuhával – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának friss összefoglalójában. Az alábbiakban ismertetjük a szakértők által legjobbnak tartott fagyasztási tippeket.

fagyasztott eper egy zárható zacskóban
A gyümölcsök fagyasztott formában jellemzően 8-12 hónapig állnak el. Fotó: Getty Images

Blansírozás

A blansírozás egy rövid hőkezelési eljárás. Lényege, hogy a gyümölcsöket rövid időre forrásban lévő vízbe meríted, majd gyorsan lehűtöd azokat jeges vízben. A módszer elsődleges célja, hogy inaktiválja a gyümölcs éréséért és barnulásáért felelős enzimeket. Ezzel az eljárással ráadásul jól megőrizhető a fagyasztás során a gyümölcs színe, íze és állaga is. Blansírozni a keményebb gyümölcsöket – például almát – érdemes.

Ha azt szeretnéd, hogy a gyümölcsök ne fagyjanak egymáshoz – mert például egyesével használnád fel őket, díszítésként –, akkor használj a fagyasztáshoz tálcákat. Tedd egy sütőpapírral bélelt tálcára a gyümölcsdarabokat  úgy, hogy ne érjenek egymáshoz, és így tedd be fagyasztóba. Amikor már megfagytak a gyümölcsök, nyugodtan átteheted őket egy jól záródó zacskóba vagy dobozba, hogy kisebb helyet foglaljanak.

Tartósítás cukorral

Ha a gyümölcsszemeket a fagyasztás előtt cukorba hempergeted vagy cukorszirupba mártod, sokkal kevésbé fog károsodni a gyümölcs szerkezete az alacsony hőmérséklet miatt. Ennek magyarázata, hogy a cukormolekulák jelenléte miatt csak kisebb jégkristályok tudnak kialakulni a gyümölcsben, így azok kevésbé roncsolják majd szét a gyümölcs sejtjeit.

Ennek köszönhetően felolvasztáskor a gyümölcs kevesebb levet fog ereszteni és az ízek is jobban megőrződnek. Ez a módszer remekül alkalmazható, ha kompótban, desszertekben szeretnénk felhasználni (a gyümölcsöt)” – írták.

Cukormentes megoldások

Alternatív megoldás, ha a gyümölcsöt fagyasztás előtt cukrozatlan gyümölcslébe vagy pektinszirupba forgatod. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó, 100 százalékos gyümölcslé jó választás, ugyanis nem változtatja meg a gyümölcs színét. A pektinszirup pedig segít abban, hogy a fagyasztott gyümölcsök megőrizzék friss állagukat.

Püréfagyasztás

A friss gyümölcsöt akár pürésítve is lefagyaszthatod. Ehhez a tisztítást követően turmixold le vagy pépesítsd sima állagúra a gyümölcsöt, majd öntsd a pürét jól záródó dobozokba vagy jégkockatartókba.

Ez a fagyasztási módszer jól működik gyümölcsmártások, például almaszósz esetén, vagy turmixokhoz adandó gyümölcsöknél” – áll a tájékoztatóban.

Biztonságos kiolvasztás

A kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha a tárolóedényt a fagyasztóból átteszed a hűtő részbe. A felengedés így ugyanis kontrollált hőmérsékleten, 0 és 5 Celsius-fok között történik, így nem szaporodnak el az ételben a kórokozók. Ez a módszer általában 24-48 órát vesz igénybe, attól függően, hogy mekkora a termék átmérője. Ennél gyorsabb, de még mindig biztonságos megoldás, ha mikrohullámú sütő olvasztóprogramján olvasztod ki a fagyasztott gyümölcsöt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra