Emésztőrendszeri panaszok: igyunk gyógyvizet?

Egy kiadósabb ebédet követően sokaknál jelentkezhetnek különböző emésztőrendszeri panaszok, de a túlevés mellett többféle betegség is kiválthat puffadást, gyomorégést vagy hányingert. A tüneteket bizonyos gyógyvizekkel is enyhíthetjük: lássuk, mely ivókúrák segíthetnek.

Magyarország legértékesebb kincsei közé tartoznak a föld mélyéről előtörő gyógyvizek. A térség természeti adottságait évezredek óta kihasználják az itt élő emberek, már a rómaiak is fürdőket építettek, a gyógyvizes forrásokból pedig országszerte vételeznek vizet az emberek, hogy különböző egészségügyi panaszok kezelésére használják. Összetételük alapján a gyógyvizeket nyolc főbb csoportba (alkalikus gyógyvizek, földes-meszes vizek, kloridos és konyhasós vizek, vastartalmú vizek, keserűvizek, kénes vizek, jódos-brómos-sós vizek, radioaktív gyógyvizek) oszthatjuk, ez pedig az egészségünkre gyakorolt hatásukat is befolyásolja. Egy részükkel valamilyen hiánybetegséget ellensúlyozhatunk, de különböző betegségek kezelésére vagy megelőzésére is használják őket. A sokakat érintő emésztőrendszeri panaszok ellen több típus is bevethető.

Éjszakai gyomorégés? Így aludjon jól! A gyomorégés bármely napszakban jelentkezhet, azonban jellemzően éjjel a legkínzóbb. Ahhoz, hogy hatékonyan enyhíteni tudjunk, érdemes betartani néhány lefekvés előtti szabályt .

Emésztési problémával időnként mind szembesülünk hol enyhébb, hol pedig súlyosabb formában. Legtöbb esetben a helytelen táplálkozás okozza, nehezen emészthető, túl zsíros vagy túl savas, erősen fűszeres ételek fogyasztása miatt alakulnak ki a panaszok. Ilyenkor többnyire teltségérzet, gyomorfájdalom, puffadás, gyomorégés, hasmenés, hányinger vagy akár hányás is jelentkezhet. Az emésztőrendszer túlterheléséből adódó problémák többnyire rövid ideig tartanak és kezelés nélkül, spontán elmúlnak. Bizonyos emésztőrendszeri problémák - például a gyomorsav-túltermelődés, gyomorhurut, illetve a vastagbélgyulladás - azonban nem csak az étkezéshez köthetőek és visszatérő problémát okozhatnak a betegeknek. Ezeket a panaszokat bizonyos gyógyvizes ivókúrák is enyhíthetik.

Milyen gyógyvizek segíthetnek?

Gyomorsavtúltengés, illetve gyomor- és bélhurut esetén gyakran javasolnak ivókúrára alkalikus gyógyvizeket. A bennük nagy mennyiségben megtalálható nátrium-, kálium- és hidrogén-karbonát-ionoknak köszönhetően enyhíthetik a gyomorégést és a refluxos tüneteket, valamint hozzájárulhatnak a gyomor és a bélrendszer egészséges működéséhez. Ilyen alkalikus víz található a többi között Bükkszéken, Kisterenyén, Nagyszénáson, Túrkevén, Békésen, Szolnokon, Tótkomlóson, Gyopárosfürdőn, Gyulán és Makón is. Vesekövesség esetén ugyanakkor nem javasolt ezeknek a gyógyvizeknek a fogyasztása.

Az emésztőrendszeri panaszokat bizonyos gyógyvizekkel is enyhíthetjük. Fotó: Getty Images
Az emésztőrendszeri panaszokat bizonyos gyógyvizekkel is enyhíthetjük. Fotó: Getty Images

A glaubersós keserűvizeknek hashajtó tulajdonságuk van, ami miatt székrekedés esetén, a székletürítés megkönnyítésére is bevethetőek. Az emésztés javítása mellett sokan a májbetegségek enyhülését remélve fogyasztanak ilyen vizeket. Mivel csökkenthetik az epekőképződést is, így epebetegeknek szintén érdemes lehet kúraszerűen fogyasztani. Többségük magnéziumot, nátriumot, kalciumot, hidrogén-karbonátot, szulfátot és kloridot is tartalmaz. Hasmenés, hányás és más módon bekövetkezett jelentős folyadékvesztés esetén azonban nem javasolt fogyasztani belőlük, mivel hashajtó tulajdonságuk miatt a szervezet kiszáradását eredményezhetik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kénes, vagy más néven savanyúvizek alkotóelemei a nátrium, a szulfát, a szulfid, a klorid, de káliumot, lítiumot is tartalmaznak. Ezeknek a gyógyvizeknek a fogyasztása szintén elősegíti az egészséges emésztést, enyhíti a puffadást és csökkentheti a savtermelődés mértékét, így refluxos panaszok esetén is alkalmazhatóak.

Habár a felsorolt gyógyvizek fogyasztása többféle betegség esetén javasolt lehet, mielőtt ivókúrába kezdenénk, mindenképpen kérjük ki kezelőorvosunk vagy egy kifejezetten gyógyvizekkel foglalkozó szakorvos tanácsát. A gyógyvizek ugyanis befolyásolhatják bizonyos kezelések hatékonyságát is, az egyoldalú ásványianyag-többlet pedig a szervezet működésére is hatással van és nem kívánt tüneteket eredményezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra