A nőknél az ALDH alkohol-lebontó enzim kisebb hatásfokkal dolgozik a gyomorban, mint a férfiaknál. Ezért van az, hogy a nők kevesebb italtól is képesek becsiccsenteni, és tovább is tart, mire kiürül a szervezetükből az alkohol .
Minél kisebb és alacsonyabb testsúlyú valaki, annál könnyebben eléri a részegség állapotát. Ennek az a teljesen egyszerű oka van, hogy "kevesebb hely" marad a szervezetében az alkoholnak, könnyebben eléri a szerveket és több időbe telik lebontani.
Nem véletlen, hogy azt mondják, mindig együnk valamit, mielőtt inni kezdünk - minél kevesebb étel van a gyomrunkban, annál hamarabb fogunk berúgni, mert annál gyorsabban kerül be az alkohol a véráramunkba. A diétázóknak jó hír, hogy a könnyebb ételek ugyanúgy számítanak, mint a zsíros falatok.
Az is számít, hogy nem sokkal azelőtt edzettünk-e, hogy elkezdtünk italozni, mert a sport során felszabaduló endorfin egyesekre étvágycsökkentő hatással lehet - a kevesebb étel pedig gyorsabb berúgást jelent.
A szénsavas italoktól , például a pezsgőtől gyorsabban be lehet csípni, mert a kis buborékok irritálják a gyomornyálkahártyát - ennek hatására kitágulnak a véredények, és több alkohol szívódik fel egységnyi idő alatt. Az is igaz, hogy minél fáradtabbak vagyunk, annál könnyebben berúgunk, mert ilyenkor a szervezetünk kimerültsége miatt kevésbé tudjuk tartani a mértéket.
A főbb szabályok tehát, hogy mindig együnk valamit alkoholizálás előtt, lehetőleg ne egyből edzés után látogassunk el a pubba a barátokkal, és ha nagyon fáradtak vagyunk, akkor inkább aludjunk, vagy legfeljebb csak egy pohár alkoholt fogyasszunk.
Forrás: health.com