Fény derült az olajbogyó titkára

Az olajbogyó fogyasztásának és emberi táplálékká változtatásának eddigi legrégebbi nyomait találták meg az izraeli Haifánál - jelentette a Kolbo című haifai helyi lap kedden.

Olajbogyókat töltött egy 60 éves olasz nő a műtőasztalon, miközben az orvosok egy tumort távolítottak el a baloldali halántéklebenyéből. Részletek itt.

A haifai tengerpartnál, a Karmel-hegy lejtőihez közel, egy elárasztott kőrézkori lelőhelyen bukkantak az olajbogyók emberi fogyasztásra alkalmassá tételének legkorábbi, 6600 éves bizonyítékaira. A Haifai Egyetem, a Technion, a tel-avivi egyetem, a jeruzsálemi Héber Egyetem, a Vulkani Intézet és más kutatóintézetek kutatói erről írt közös tanulmányukat a Scientific Reports című tudományos folyóiratban jelentették meg. Az időpont mintegy 4000 évvel korábbi az eddig megtalált, hasonló leletek koránál.

Már több mint hatezer éve is fogyaszthattak az emberek olajbogyót
Már több mint hatezer éve is fogyaszthattak az emberek olajbogyót. Fotó: Getty Images

"A felfedezés teljessé teszi számunkra az olajfa felhasználásának folyamatát - kezdve a fa fűtésre hasznosításától, folytatva mintegy 7000 évvel ezelőtt az olajtermelésen át egészen a mi eredményeinkig, amikor is az olívabogyót már ételként fogyasztották" - nyilatkozta a kutatást vezető Ehud Galili, a Haifai Egyetem Zinman Régészeti Intézetének tudósa.

Az olajbogyó a mediterrán gazdaság alapvető eleme. A régészeti leletek és az írásos dokumentumok azt mutatják, hogy az ókorban az olívaolajat elterjedten használták élelmiszerként, világításra, kultikus célból, higiéniai és kozmetikai okokból, de az olajbogyó fogyasztásának kezdete továbbra is rejtély. Eddig az olajbogyóevés kezdetét Európában az i.e. első évezred közepére, Egyiptomban pedig a Nagy Sándor hódítása utáni korra gondolták, de az első erről szóló bizonyítékok az i.sz. első évezred első feléből származnak.

Tengervízzel pácolták az olívabogyót

A középső rézkőkorszakból származó lelőhely jelenleg mintegy 120 méterre Haifa déli tengerpartjától délre található, a víz alatt mintegy 4 méter mélységben. Ez a terület akkoriban, 6600 évvel ezelőtt még a szárazföldhöz tartozott. Becslések szerint ugyanis abban az időben a tengerszint a mainál körülbelül három méterrel alacsonyabb volt, így a partvonal körülbelül 300-200 méterrel beljebb húzódott mai helyétől, azaz a lelőhely az ősi partvonal közelében lehetett. Lakóhelyeket nem találtak, de 1,5 méter átmérőjű, odahordott kövekből kialakított kerek építményekre bukkantak, amik a kutatók szerint kutakként vagy tároló gödrökként szolgálhattak. A lakóépületek hiányából arra következtettek, hogy egy ősi élelmiszer-előállító ipartelepről lehet szó.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A víz alatti felméréseken két ovális kőszerkezetet találtak, amikben több ezer vízzel telítődött olívabogyó volt, többségük ép, kiváló állapotban. Azonnal világossá vált a szakemberek számára, hogy ezen a helyen nem olívaolajat állítottak elő, mert épen maradtak a magok, amelyek az olaj préselésekor máskülönben összetörnek. Ezen felül a helyszín sem alkalmas az olajgyártásra: a tengerparti magas páratartalomban nem tudták volna tárolni a bogyókat, amelyek hamar megpenészedtek volna.

A tenger közelsége viszont hozzáférést biztosíthat az olajbogyó pácolásához szükséges tengervízhez és a tengeri sóhoz . A kutatóknak a Technion élelmiszer-kutatási laboratóriumával közös kísérletük során sikerült is olajbogyót pácolniuk tengervízben."A felfedezett lelőhelyen keserűségük enyhítésére többször átmoshatták tengervízzel, majd tengervízbe áztathatták, végül tengeri sóval tartósíthatták az olajbogyókat" - vélekedett Ajelet Fisman, a Technion professzora.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra