Megvan a betegség alatti étvágytalanság oka

A betegség idején fellépő étvágytalanság igen gyakori, ugyanakkor kedvezőtlen hatású jelenség, különösen a rákbetegek esetében, akiknél a várható élettartamot is csökkenti.

A The Scripps Research Institute (TSRI) kutatói rájöttek, hogy egy, az immunrendszerben lévő molekula miképpen változtatja meg az agy áramköreit, ami csökkenti az emberek étvágyát.

Az étvágy visszanyerése ugyan nem gyógyítja meg a betegséget, de segíthet a szervezetnek az ellene folytatott harcban, véli Bruno Conti, a TSRI professzora, aki szerint nagyon fontos, hogy az egyébként is beteg emberek erősek maradjanak, különösen kemoterápia esetén. Márpedig aki nem eszik, annak ereje sem lesz.

Reggeli, ebéd, vacsora. Esetleg tízórai, uzsonna, és persze a nassolások. Sokan hiszik, hogy mindenáron enniük kell, ha étkezési időt mutat az óra, még akkor is, ha nem vagyunk éhesek. Biztos, hogy ez helyénvaló? Részletek! Aki hosszabb időt töltött már el kórházban, biztosan emlékszik rá, hogy kikerülvén az egészségügyi intézményből nagyon gyengének érezte magát, esetenként szinte járni sem tudott. Ez a jelenség szinte mindenkinél bekövetkezik, de a gyógyulás után az étvágy is hamarosan rendben lesz. Azonban olyan komoly, hosszan elhúzódó betegségeknél, mint a rák vagy az AIDS , ez nem történik meg, pedig itt lenne igazán szükség a szervezet erejére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegség idején fellépő étvágytalanság igen gyakori

Az étvágy elvesztéséért az interleukin 18 (IL-18) immunmolekula felelős, ami a test sejtjeit aktiválja a kórokozók elleni harcban. A másik felelős az étvágyért felelős agyi régióban található a stria terminális ágymagja (Bed Nucleus of the Stria Terminalis, BST) nevű agyi struktúra.

A receptorok és BST vizsgálata során elektrofiziológiai technika segítségével követték nyomon az étvágy-vezérélésben lejátszódó folyamatokat és megállapították, hogy az IL-18-cal kapcsolatba kerülő BST az érintkezésre étvágyvesztéssel reagál.

Az eredményeknek köszönhetően a jövőben elő lehet majd állítani olyan készítményeket, amelyek közvetlenül az érintett agyi területeket célozzák meg és visszanyerhető lesz az egészséges étvágy. Természetesen a dolog fordítva is igaz, hiszen ha képesek leszünk gyógyszerekkel módosítani a megfelelő áramköröket annak a fogyókúrázók nagyon fognak örülni.

Forrás: eurekalert.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra