Kávézási szokásaink között rengeteg eltérés figyelhető meg, és nem csak abban, hogy tejjel, cukorral, esetleg mindkettő nélkül, feketén fogyasztjuk a koffeindús italt. Egyes emberek négy-öt csészével is megisznak egy nap, míg másoknak kettő is sok, mert szédülnek tőle, vagy egyszerűen csak nem kívánnak többet. A skót Edinburgh-i, valamint az olasz Trieszti Egyetem háromezer olasz és holland kávéfogyasztó DNS-ét vizsgálta meg.
A kutatás egy nemrég publikált tanulmány nyomán készült, amely egy nemzetközi kutatócsoport eredményeit összegezte a Scientific Reports folyóiratban. Eszerint a kevesebb kávét fogyasztók a PDSS2 gén egy bizonyos változatával rendelkeznek, amely a szervezetben csökkenti a koffein lebontásának az idejét, így annak hatását sokkal tovább érezhetjük. Akik ezzel a génváltozattal nem rendelkeznek, jóval több kávéval tudják csak fenntartani a koffein okozta hatást.
Az eredményeket kielemezve a kutatók megállapították: azok az olasz férfiak, akik rendelkeznek ezzel a génvariánssal, átlagosan naponta egy csészével kevesebb kávét fogyasztanak. A holland alanyok vizsgálatakor viszont már jóval kisebb eltérés mutatkozott a PDSS2-variánssal bírók, illetve az azzal nem rendelkezők kávéfogyasztási szokása között. Ez annak tudható be, hogy a két nemzet egészen másfajta kávét fogyaszt: míg az olaszok inkább a kis csésze eszpresszót favorizálják, - melyből egy nap többet is fogyaszthatnak - a hollandok általában nagyobb adagokat isznak, emiatt egyszerre több koffein jut a szervezetükbe.
A kutatók szerint további vizsgálatok szükségesek, hogy egyértelmű összefüggésbe lehessen hozni a PDSS2 gént az alacsony kávéfogyasztási szokásainkkal. Nagyon valószínű ugyanakkor, hogy a koffeinérzékenységünket néhány jól behatárolható gén működésének köszönhetjük.
Forrás: Daily Mail Online