Mikor érdemes kerülni a kávét?
Ha túl forró
Akik tűzforrón szeretik a lehajtani a kávéjukat, azoknak rossz hír lehet, hogy ez a szokás meglehetősen egészségtelen. Kutatások igazolják, hogy a túl forró italok rendszeres fogyasztása megnövelheti a nyelőcsőrák kialakulásának esélyét. Legyünk tehát türelmesek, és várjuk meg, míg kicsit kihűl a kávénk , vagy, ha szeretjük, akkor egy kevés hideg tejjel, tejszínnel csökkentsük a hőmérsékletét. És persze se a teánkat, se a levesünket ne fogyasszuk túlságosan melegen.
Ha nagyon feszültek vagyunk
Ha valami miatt fokozottan stresszelünk, idegeskedünk, akkor nagyon rossz ötlet egyik kávét inni a másik után. A kávé ugyanis stimulálja az idegrendszert és a kortizol nevű stresszhormon termelődését, amitől nem csak még feszültebbek leszünk, de jó eséllyel az alvással is problémáink lesznek. Ilyenkor ügyeljünk rá, hogy bármennyire is szeretnénk, napi két bögre kávénál ne igyunk többet, vagy válasszunk koffeinmentes, esetleg csökkentett koffeintartalmú verziót. Az is fontos, hogy legalább hat óra elteljen az utolsó fekete elfogyasztása és a lefekvés ideje között.
A túl forró kávé egészségtelen
Ha huzamosabb ideje keveset alszunk
Még a rendszeresen nem kávézók közül is sokan azonnal a koffeinben keresik a megoldást olyankor, ha valami miatt jó ideje nem sikerült kialudniuk magukat. Csakhogy ez nem igazán jó ötlet: egy tanulmány szerint ugyanis a koffein éberséget fokozó hatása eltűnik, ha a fogyasztása előtt három egymást követő éjszakán is öt óránál kevesebbet aludtunk. Ha huzamosabb időn át nem jut időnk arra, hogy 6-7 órát aludjunk, ne a koffeinadagunkat emeljük, mert nem fog segíteni: inkább valamilyen módon próbáljuk megoldani, hogy napközben be tudjunk iktatni egy 20-30 perces szundítást. Ezzel sokkal hatékonyabban enyhíthetjük az alvásmegvonás okozta kellemetlen tüneteket.
Forrás: prevention.com