Bizonyos fajta növényi italokban akár veszélyesen sok mikotoxin is lehet – figyelmeztette Facebook-követőit az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Magyarázatuk szerint a mikotoxinok olyan erős biológiai hatású anyagok, amelyeket egyes penészgombák termelnek, és az élelmiszerekben természetes módon képződő legveszélyesebb méreganyagok közé tartoznak.
Csupán a szójaitalok szerepeltek jól
A Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) friss vizsgálatának célja annak kiderítése volt, hogy a növényi alapú tejhelyettesítő italokban mennyi mikotoxin található, és ezek mennyire veszélyesek a fogyasztókra nézve. Az értékelést a különösen veszélyeztetett, fél és 6 év közötti gyerekekre korlátozták, ugyanis a gyermekek a testtömegükhöz viszonyítva általában több élelmiszert – ezzel együtt pedig így több nemkívánatos anyagot – fogyasztanak el, mint a felnőttek.
Mint kiderült, hogy a 24 vizsgált mandulaital-mintából 23-ban kimutatték az aflatoxin B1 jelenlétét. A kockázatértékelés során tehát a szakértők arra jutottak, hogy a mandulaitalok rendszeres fogyasztása közepes valószínűséggel egészségkárosodást okozhat ilyen korú gyermekeknél.
37 zabitalt is megvizsgáltak, amelyek közül 29-33 mintában voltak jelen különféle mikotoxinok. A BfR úgy véli, hogy a zabitalok fogyasztása valószínűleg nem okoz egészségkárosodást a gyermekeknél, azonban szem előtt kell tartani, hogy más zabtermék (például a zabpehely) szintén tartalmazhat a Fusarium toxinokat, így az egészségkárosodás valószínűsége nő, ha a gyermek egyszerre többféle zabterméket is fogyaszt.
A szójaitalokban nagyon kevés mikotoxint találtak, ezért ezen italok fogyasztásának kockázata gyerekekre nézve elhanyagolható” – tették hozzá.