Jobban, előrelátóbban gondoskodunk autónkról, mint önmagunkról: sokan táplálkoznak rendszeresen úgy, mintha gépkocsijukba üzemanyag helyett homokot öntenének – ez a megdöbbentő párhuzam hangzott el csütörtökön a Quintess Egészségközpont által szervezett szakértői beszélgetésen. Dr. Filippo Ongarót, a rendszerszemléletű orvoslás nemzetközi hírű szószólóját, az Európai Űrügynökség szakértőjét, a Quintess Egészségközpont nemzetközi orvosigazgatóját Novodomszky Éva kérdezte.
A nagy érdeklődéssel kísért eseményen a nutrigenomika, vagyis a genetikai szemléletű táplálkozástudomány kutatójától merőben új szemléletű válaszokat hallhattunk azokra az alapkérdésekre, amelyek a laikusok és a szakemberek sokaságát a legjobban foglalkoztatják: hogyan őrizhető meg az egészség, hogyan előzhetők meg a betegségek, milyen szerepe lehet mindebben a táplálkozásunknak?
Ongaro doktor kemény kritikát fogalmazott meg: úgy véli, hogy a napjaink orvosi gyakorlata mintegy húsz évvel le van maradva a már igazolt tudományos eredményektől.
Véleménye szerint az orvoslás csak akkor lehet sikeres, ha az újabb gyógyszerek kifejlesztése mellett új protokollokat is kidolgoznak, amelyek figyelembe veszik a páciens személyes életmódját, a genetikai, biokémiai, környezeti, érzelmi hatások komplex interakcióját. Legfontosabbnak az életviteli gondok miatt kialakuló krónikus betegségek megfékezését tartja, és ennek eszközét a megelőzésben, az egyéni rizikókat is figyelembe vevő tudatos életmódban látja. – Semmilyen gyógyszer, semmiféle kezelés vagy beavatkozás nem olyan hatásos és eredményes a betegségek megelőzésére és egészségünk megőrzésére, mint a napi táplálkozás – hangoztatta.
Az "Úgy egyél, hogy jól legyél" című könyvében arra figyelmeztet, hogy életünk során 30-60 tonna élelmiszert fogyasztunk el. Ez az irdatlan mennyiségű táplálék nem csupán tápanyagot és energiát juttat a szervezetünkbe, hanem egyben komplex molekuláris jelek, információk tömegét is, amelyek sejtjeink, sőt, génjeink működésére is hatással vannak. Nem a táplálék mennyisége és energiatartalma tehát a legfontosabb, hanem a minősége, a benne lévő tápanyagok.
A rendszerszemléletű orvoslás az egész embert személyre szabottan vizsgálja és nem egyes betegségeit igyekszik külön-külön gyógyítani. A sikerhez azonban a beteg együttműködésére, tudatos táplálkozás-, életmód- és szemléletváltására is szükség van. Nagyon fontos, hogy mindezt akkor a legjobb végiggondolni és meg is valósítani, amíg még egészségesnek tudjuk magunkat! A kialakult szervi megbetegedések mögött ugyanis többnyire már régóta húzódó kóros folyamatok állnak, és minél hosszabb ideig lettek elhanyagolva, annál nehezebb és költségesebb a teljes gyógyulást elérni – hívta fel a figyelmet dr. Filippo Ongaro.
Kiss Éva