A kávé pozitív hatásáról számos tanulmány született már. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat az egészséges vércukor-, illetve inzulinszint fenntartásához, antioxidánstartalma pedig súlyos betegségek megelőzésében is szerepet játszhat. A testsúlyra gyakorolt hatásairól azonban megoszlanak a vélemények.
A koffein így hat a fogyókúrára
A kávé serkentő hatását biztosító koffeint többféle étrendkiegészítő is tartalmazza, mert úgy tartják, hogy csillapítja az étvágyat, és segít megszabadulni a feleslegtől. A legújabb tanulmány azonban ezt nem támasztja alá, sőt inkább éppen azt mutatja, hogy a fogyókúrázók jobb, ha tartózkodnak a koffeinfogyasztástól.
A kutatásba összesen ötven, 18-50 év közötti embert vontak be. Egy részüknek reggeli előtt koffeinnel dúsított üdítőitalt kellett fogyasztaniuk, majd összehasonlították, hogy mennyit ettek a kontrollcsoporthoz képest. Mint kiderült, a koffeint fogyasztók átlagosan 10 százalékkal kevesebbet reggeliztek, a nap második felében viszont többet ettek, hogy így kompenzálják a kiesett kalóriákat. A mérések alapján a koffein nem volt hatással az étvágyra, és a testtömegindex alakulását sem befolyásolta számottevően.
A koffein ráadásul megemeli a szervezet kortizolszintjét is. Ennek a hormonnak a szintje főként a stresszel együtt emelkedik, és mivel a szénhidrát-anyagcseréért felelős, hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz. Persze az elhízásért elsősorban a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás a felelős, de az eredmények szerint a koffein mégsem segítheti úgy a fogyást, mint azt korábban gondolták.
Forrás: WebMD