Ön dönt, hogy mit iszik?

Akadnak olyan, táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek, akik e számok mögött az egészségtudatos magatartás megnyilvánulását ("egészségünk védelmében igyunk meg napi legalább 2-3 liter folyadékot!") vélik felismerni, míg egyre többször szólalnak meg azok a szakemberek is, akik a lakosság egészségét féltik az ásványvízfogyasztás elterjedésétől. Világszerte nő azok száma is, akik nemcsak az embereket, hanem a környezetet is féltik a kereskedelmi forgalomban kapható palackos vizektől.

Az elmúlt években a szomjoltó italok közül az ásványvizek fogyasztása nőtt meg a leglátványosabban, az utóbbi két évben az ásványvízforgalom megduplázódott. Ez évben - várhatóan - 60 liter ásványvizet iszunk meg fejenként. Akadnak olyan, táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek, akik e számok mögött az egészségtudatos magatartás megnyilvánulását ("egészségünk védelmében igyunk meg napi legalább 2-3 liter folyadékot!") vélik felismerni, míg egyre többször szólalnak meg azok a szakemberek is, akik a lakosság egészségét féltik az ásványvízfogyasztás elterjedésétől. Világszerte nő azok száma is, akik nemcsak az embereket, hanem a környezetet is féltik a kereskedelmi forgalomban kapható palackos vizektől. Az aggodalmaskodók állítása szerint a rendszeres ásványvízfogyasztás nemcsak a környezetet terheli meg túlzott mértékben és feleslegesen, hanem az emberi szervezetet is.

Egyre-másra jelennek meg neves nyugati lapokban (egészségügyi és környezetvédelmi szakfolyóiratokban) olyan cikkek, melyeknek szerzői azt jósolják: a mostani ásványvíz-fogyasztási divat beláthatatlan következményekkel és rengeteg kiadással járhat már az elkövetkező néhány évben is mind a társadalom, mind az egyén számára. A környezetvédők szerint az ásványvízfogyasztás elterjedése e tekintetben és több szempontból is aggályos. Az érvek: a palackos víz előállítása - már középtávon is - rengeteg környezeti veszteséget termel a köz számára (a termelés, a töltés, a csomagolás, a raktározás és a szállítás során rengeteg energia felhasználásával jár), a műanyag palackok előállításához pedig nagy mennyiségű nyersolajat használnak fel.

A rendszeres ásványvízfogyasztók egészségéért aggódók azt állítják: a hosszan tartó tárolás következményeként a műanyag palackokból a vízben oldódó, emberre veszélyes phtalátvegyületek és a - hűtés nélküli - helytelen tárolás eredményeként (folyamatosan 10 oC-on kellene a raktárakban, a szállítás közben és a boltokban tartani ezeket az innivalókat) elszaporodó mikroorganizmusok jelenlétének "köszönhetően", az ásványvizek kifejezetten egészségtelen innivalóknak minősülnek.

De a rendszeres ásványvízfogyasztással szembeni legfőbb érv: az emberi szervezet egy idő után képtelen megbirkózni mindazon szervetlen anyagokkal (többek között a kalcium, a magnézium), amelyek ezekben az innivalókban találhatók. Manapság már az orvosok, dietetikusok is egyre gyakrabban beszélnek arról, hogy a szerves kötésű ásványi anyagokhoz kizárólag a táplálékainkból - zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonamagvakból, tej, tejtermék, húsfélék - juthatunk. A palackos vizekben található ásványi anyagok szervetlenek, ezért az emberi szervezet nem tudja "felvenni" azokat, mert testünk "vegykonyhája" csak a szerves ásványokat képes feldolgozni.

A felsorolt érvek ismeretében még izgalmasabb a kérdés: léteznek-e olyan egészségügyi problémák, betegségek, amelyeknél nem javallott, sőt kifejezetten tilos az ásványvizek, illetve bizonyos összetételű ásványvizek fogyasztása. A jelenleg forgalomban lévő ásványvizek címkéiről hiányoznak például az olyan típusú figyelmeztetések: "fogyasztása - kalcium/nátrium tartalma miatt - vesebántalmakban szenvedőknek nem ajánlott, gyomorpanaszok vagy pajzsmirigy-működési zavarok esetén a termék fogyasztása nem javasolt". Az ásványvizeket rendszeresen fogyasztók ezen érvek ismeretében eldönthetik, miből mennyit igyanak.

Akár az ásványvízfogyasztást javaslóknak, akár ellenzőknek hiszünk, egy fontos következtetést érdemes levonnunk a magunk számára: fő a mértékletesség! Legyünk mértékletesek a fogyasztásnál (és körültekintőek a vásárlásnál, nézzük meg a palackos víz összetevőit, szavatossági idejét). S talán érdemes megfogadnunk azt a tanácsot is, amelyet nemcsak a "méregzöldnek" nevezett harcos környezetvédők, hanem a táplálkozástudományi szakértők is egyre többször hangoztatnak: ahol iható minőségű víz folyik a csapból, ott igyuk azt (is)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

(2007.05.29. 11:13)

Népszava - Népszava

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +2 °C

Ma többnyire borult, párás idő lesz, csak estefelé kezd el északnyugat felől átmenetileg szakadozni, csökkenni a felhőzet. A hidegfronti csapadékzóna tovább halad délkelet felé, este már inkább csak hazánk délkeleti felén fordulhat elő eső. Az északnyugatira forduló szél késő délutántól a Dunántúlon és az ország középső részén megélénkül, amit kevés helyen erős széllökés kísérhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 12 fok között várható, de a tartósan ködös északkeleti tájakon akár több fokkal hidegebb maradhat az idő. Késő este 1 és 8 fok között alakul a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront érkezik, jelentős lehűlést azonban ez sem hoz majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra