Gyakran hallani például, hogy a magas zsírtartalmú ételek egészségtelenek - csakhogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen zsiradékról van szó. Amellett, hogy bizonyos (zsírban oldódó) vitaminokat csak a segítségükkel tud hasznosítani a szervezetünk, a zsírszegény táplálkozást kutatások kapcsolatba hozták már a metabolikus szindróma, az inzulinrezisztencia és a magas trigliceridszint megnövekedett esélyével is - figyelmeztet a healthline.com .
Reggelizzünk vagy ne?
Szintén tévhit, pedig sokat hallani, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Kutatások szerint ugyanis ez sok felnőttre egyáltalán nem igaz, sőt több olyan vizsgálat is létezik, amelyek szerint a reggeli kihagyása akár még csökkent kalóriabevitelhez is vezethet. Nem véletlen, hogy a "szakaszos böjtnek" (intermittent fasting) egyre több híve van - ez a táplálkozási mód számos előnyt tartogathat, ilyenek a javuló vércukorértékek, illetve a szervezetben lévő gyulladások csökkenése. Egyéni tolerancia és szükségletek alapján érdemes eldönteni, hogy valaki reggelizik-e vagy sem, mert mindkettőnek meglehetnek az egészségügyi előnyei.
A hagyományos, fehér és sárga burgonyákat sokan tartják egészségtelennek, ezért teljesen kizárják az étrendjükből. Túlzásba vitt fogyasztásuk valóban hízáshoz vezethet, ugyanakkor ez még számos más élelmiszerre is igaz. Egyébként tápanyagdús szénhidrátforrások, tele káliummal, C-vitaminnal és rosttal. Mivel a rosttartalmuk magasabb, mint a rizsnek vagy a tésztának, hosszabb időre lakatnak jól. Amire figyelni kell, hogy mindig főzve vagy héjában sütve együk, ne pedig olajban sütve.
Hagyjuk az alacsony kalóriatartalmú diétákat
Azt is érdemes elfelejteni, hogy a súlyvesztésre az a legjobb módszer, ha egy nagyon alacsony kalóriatartalmú diétát követünk. Ezek ugyanis olyan változásokhoz vezethetnek az anyagcserében - például a metabolikus ráta csökkenése, illetve az éhséget szabályozó hormonok egyensúlyának felborulása -, amelyek hosszú távon igencsak megnehezíthetik a súlyunk megtartását. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú diéták sokaknál mondanak csődöt.
Annak sem szabad bedőlni, hogy csak az lehet egészséges, aki vékony, karcsú. A túlsúly és az elhízás valóban növeli bizonyos betegségek kialakulásának esélyét, de a túlsúlyos és a vékony között azért még sokféle testalkat található. Ami a lényeg, hogy táplálkozzunk egészségesen, mozogjunk rendszeresen, és igyekezzünk egészséges testsúlyt és testzsírszázalékot elérni, valamint fenntartani.