Hajlamosak vagyunk lefelé kerekíteni, ha súlyunkról kérdeznek, ezért sokszor a társadalom egészségi állapotát felmérő kérdőívek nem hitelesek - derült ki egy ausztrál tanulmányból.
Ausztráliában felmérések szerint a lakosság 54 százaléka túlsúlyos. Ugyanakkor a Sydney-i Egyetem kutatói azt állítják, hogy ez az adat alulról közelíti a valóságot, ténylegesen 66 százalékot tehet ki az elhízottak aránya. Az ausztrál közegészségügyi kutatók ezúttal nem elégedtek meg a vizsgált személyek saját maguk által bevallott méreteivel, hanem kontrollált adatokat vettek figyelembe.
A testsúly és testmagasság egymáshoz viszonyított értékében, az úgynevezett testtömeg indexben (BMI) a nők átlagosan 1,3-del, a férfiak 1,1-del kevesebbet számoltak saját maguknak, mint a valóságos. A testmagasságukat illetően szintén tévedtek az emberek: az idősebbek sokszor magasabbnak gondolták magukat, míg a 180 cm magas férfiak átlagosan 2,3 cm-rel alacsonyabbnak gondolták magukat.
Az ausztrál kutatók konklúzióként elmondták, hogy kétséggel kell fogadni a felmérések adatait, ha a vizsgálatban részt vettek diktálják be adataikat. Professzor Swinburn, a vizsgálatot végző kutató rövid magyarázattal is szolgált: "Ilyenek vagyunk mi, emberek. Természetünknél fogva szeretünk jó képet kialakítani magunkról: alulbecsüljük a testsúlyunkat. Lefelé kerekítünk, ha az elfogyasztott alkohol mennyisége a kérdés, felfelé, ha a szexuális étvágyunkról kérdeznek".