A túlsúly az energia-egyensúly felbomlásának következménye, amely során a túlzott étkezést nem kompenzálja emelkedett energiafelhasználás. Az energialeadás fiziológiájáról ma már több dolog ismert.
Többek között az, hogy a nyugalmi állapot anyagcseréje valamint a táplálék okozta hőtermelés az energiafelhasználás 75 százalékát teszi ki, mely főként szénhidrátból származik. Ezzel szemben a fizikai aktivitáshoz - mely lehet aktív vagy spontán (nem tervezett) - szervezetünk alapvetően a zsírsavakat használja fel energiaforrásként.
Az előzőeken felüli, az ülő életmódra jellemző csökkent energiafelhasználás (100-200 kcal/nap) súlygyarapodáshoz vezethet; az olyan rutincselekvések, mint a gyaloglás, jövés-menés, megnövekedett energiafelhasználásuk (100-800 kcal/nap) révén megelőzhetik azt. Ezen kívül a tervezett, intenzív fizikai aktivitás akár 16-szorosára növelheti a spontán mozgással felhasznált energiamennyiséget; ezzel normalizálva a felesleges zsír felhasználásának mértékét. Az ilyen tervezett aktivitás a hatásosabb energiafelhasználás valamint súlyleadás szabályozást is elősegíti.
Fentiek bizonyítják, hogy mind a felnőttek, mind pedig a gyermekek számára szükséges a tervezett és spontán fizikai aktivitás elsajátítása ahhoz, hogy zsír-, ezáltal pedig energiafelhasználásuk optimalizálódjon, mely az elhízás, valamint túlsúly leküzdésében nyújt segítséget.
Fentiek hűen bizonyítják, hogy a fizikai aktivitást magában foglaló életmód hirdetése oktatási-, környezetvédelmi-, valamint törvényhozó berkekben is szükséges ahhoz, hogy hatékonyan fel lehessen venni a harcot az elhízással.
Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége