Kiderült, mi van valójában a gumicukorban

Gyerekként talán te is imádtad a gumicukrot, sőt talán még most is rajongsz érte. Ezt az édességet azonban – akárcsak a többi hasonló nassolnivalót – érdemes mértékkel fogyasztani, hiszen nyilvánvalóan magas cukortartalommal bír. De vajon mi van még benne? Mutatjuk.

Ismét egy érdekes kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Az egyik levélíró ezúttal arra volt kíváncsi, hogy vajon miből készül a gyerekek egyik nagy kedvence, a gumicukor. A szakértők válaszát a Nébih Facebook-oldalán osztották meg, az alábbiakban pedig mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

gyerekek, gumicukor
A gyerekek egyik nagy kedvence a gumicukor. Fotó: Getty Images

Szénhidrátalapú szilárd gél

A Magyar Élelmiszerkönyv definíciója alapján a gumicukor „cukor, glükózszirup, esetleg invertcukorszirup és zselésítőanyagok felhasználásával készült, ízesített és színezett, öntéssel alakított, esetenként panírozott, gumiszerűen rugalmas, puha cukorka”. Tehát tulajdonképpen egy szénhidrátalapú szilárd gélről van szó. Általában savanykás vagy édesebb gyümölcsíz és élénk szín jellemzi ezeket a kellemesen puha, mégis szilárd állagú édességeket.

Súlyos problémákat okozhat ez a népszerű édességjobb, ha vigyázol vele!

Miért van benne ennyi cukor?

A szénhidrátok a gumicukor fontos alkotóelemei. Nemcsak azért, mert ezektől lesz édes a cukorka, hanem azért is, mert a glükózszirup miatt hosszabb ideig tárolható az édesség minőségromlás nélkül. A gumicukrot tehát kristálycukor, glükózszirup, keményítőszörp és invertcukorszirup felhasználásával állítják elő, majd a már kész masszát gyümölcslevekkel és aromákkal ízesítik, valamint zöldség-, gyümölcs- és növénykivonatokkal színezik – írta a Nébih.

A gumicukorba a szénhidrátok mellett zselésítőanyag, a leggyakrabban zselatin is kerül. Ezt az íztelen, színtelen és szagtalan anyagot többnyire sertésbőrből készítik. Ma már kaphatóak azonban úgynevezett vegán gumicukrok is, amikhez az állati fehérje helyett növényi, szénhidrátalapú zselésítőanyagokat, például pektint használnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra