A legtöbben azért nem vágnak bele egy fogyókúrába, mert félnek attól, hogy nem sikerül. Ennek a félelemnek a kialakulásában hatalmas szerepe van a jojó-diétázásnak: találunk egy gyors fogyást ígérő, igen szigorú és gyakran nagyon egészségtelen fogyókúrát, amivel valóban le is adunk néhány kilót. Azonban ezek a kilók visszatérnek, és hosszú távon nagyon sokat árthatunk a szervezetünknek az állandó fogyás-hízás körforgással.
Dr. William Cole életmód-tanácsadó szerint jobban járunk, ha nem a fogyókúra végeredményére, vagyis sikerére vagy sikertelenségére koncentrálunk, hanem azokra a leckékre, melyeket közben megtapasztalunk.
Félelem a sikertől
Meglepően hangzik, de sokan vannak, akik kimondatlanul, de félnek attól, mi lesz ha a fogyókúrájuk sikeres lesz, vagyis leadják a felesleges kilóikat. Ennek oka gyakran abban keresendő, hogy ezek az emberek a külsejükkel, a kövérségükkel azonosították saját magukat . Egy másik gyakori félelem szerint a fogyás miatt eltávolodnának azoktól, akik most közel állnak hozzájuk, vagy éppen szembe kellene nézniük olyan problémákkal, melyeket évek óta a szőnyeg alá söpörtek.
Félelem a felismerésektől
Sok elhízottnak fogalma sincs arról, valójában mi megy végbe a szervezetében. Nem állnak mérlegre, nincsenek tisztában az egészségi állapotukkal, és gyakran saját maguknak is letagadják, mennyire súlyos a helyzet. Másokhoz (náluk rosszabb helyzetben lévőkhöz) hasonlítgatják saját magukat, és nem törődnek az egyre súlyosbodó egészségügyi problémáikkal. Úgy gondolják, ha nap mint nap képesek „működni”, akkor az egészségük is rendben van. Egy esetleges fogyókúra során azonban kénytelenek lennének szembenézni azzal a ténnyel, hogy valójában nagyon rossz formában vannak.
Félelem a felelősségtől
Nehéz elfogadni, hogy az egészségünkért, a fizikai jól-létünkért legnagyobb részben mi magunk vagyunk a felelősek, és minden döntésünkkel, még a legkisebbel is befolyásolhatjuk azt, hogy meddig élünk (és persze, milyen életet). A felelősséget nem vállaló elhízottak számára könnyebb bevenni egy gyógyszert, mint megvizsgálni az étrendjüket, vagy mindent a genetikára és a nehéz csontozatra fogni, mert ezek ellen, ugye, nem nagyon tehetnek semmit.
Dr. Cole szerint ha képesek vagyunk szembenézni a félelmeinkkel, már félig sikert arattunk. A lelki rendrakás után (vagy inkább mellett) következhet a kemény munka következő szakasza: az egészséges, rendszeres testmozgás .