A varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó növény Ausztráliát és a két sarkot övező területeken kívül szinte mindenhol előfordul. Rendkívül igénytelen növény, ezért is szeretik az emberek a kertekben felhasználni gyeppótlásra, vagy sziklakertek díszítésére.
A hazánkban nem őshonos rózsás, avagy illatos varjúháj hajtása régóta ismert a természet patikáját felhasználó gyógyászok körében, és helye volt a népi kalendáriumokban is.
Tény, hogy sokan tartanak a növénytől, mivel csípős ízű, és irritációt okozhat a szájban, illetve nem ritka hogy fogyasztása után hányás következik be. Szárítás után ez a csípősség egyébként eltűnik. Talán emiatt kevésbé ismert gyógynövény, pedig vannak kimondottan előnyös hatásai.
Elsősorban a magas vérnyomás kezelésére használják, de a hagyomány szerint akár aranyér, akár más nyílt sebek kezelésében is segíthet. A varjúháj rendelkezik némi fájdalomcsillapító képességgel, és pozitív hatása van az immunrendszerre is. A cukorbetegségben szenvedőknek szintén ajánlják, mivel fokozza a test inzulintermelő képességét.
A természetgyógyászok szívesen írják fel, mint természetes agyserkentőt, illetve az agy időskori leépülésének csökkentésében is szerepet játszhat. Pozitívak a tapasztalatok szexuális téren azoknál, akik varjúhájat fogyasztanak – például tea formájában.
Rendkívül hasznos támogatást nyújt a , de a depresszió, továbbá a stressz tüneteinek csökkentésében is remekül beválhat. Érdekes módon a varjúhájat szívesen alkalmazzák komoly fizikai igénybevétellel járó sportok esetében, mivel a tapasztalatok szerint egészséges módon fokozza a szervezet állóképességét és növeli a teljesítőképességet.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a varjúháj védett növény. Tehát a természetben szedni semmiképpen sem szabad, gyógynövényüzletekben, bioboltokban azonban legális forrásból juthatunk hozzá, ráadásul sokféleképpen felhasználható formában. Aki otthon szeretne a növény termesztésével foglalkozni – mivel igénytelen, ezért kifizetődő feladat – az engedélyért folyamodhat az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőséghez. Akár a legrosszabb talajú kertben is vígan megél, és időnkénti öntözésen kívül nincsen szüksége különösebb törődésre.