Pokoli gyomorégést okozhatnak ezek a gyógyszerek

A gyógyszerek sokféle egészségügyi problémát képesek enyhíteni. Előfordulhat azonban, hogy pont ezek a készítmények váltanak ki néhány kellemetlenséget. Az alábbiaktól például akár gyomorégésed is lehet.

A gyomorégés az emésztési zavarok egyik formája, amelynek során a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe. Mint ismert, a panasz enyhítésére több gyógyszer is elérhető, azt azonban már kevesebben tudják, hogy egyes – más tünetekre szedett – ronthatják vagy akár ki is válthatják a gyomorégést. Az alábbiakban – a Health.com cikke nyomán – bemutatjuk, milyen típusú gyógyszerek okozhatnak pokoli gyomorégést.

gyomorégéssel küzdő fiatal nő
Előfordul, hogy néha pont egy gyógykészítmény vált ki valamilyen kellemetlenséget. Fotó: Getty Images

Antibiotikumok

A bakteriális fertőzések kezelésére használt antibiotikumok – például a széles spektrumú antibiotikumok egy csoportja, a tetraciklinek – bizonyos esetekben gyomorégést okozhatnak. Ha te is ezt tapasztalod, legközelebb kérd meg az orovosodat, hogy olyan antibiotikumot írjon fel, amelynek bevonata ellenáll a gyomorsavnak, így a készítmény csak a vékonybélben oldódik fel.

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav egy gyakran alkalmazott nem-szteroios gyulladáscsökkentő szer. Egyik mellékhatása azonban az, hogy fokozza a gyomorsavtermelést, illetve megakadályozza a gyomorvédő vegyületként ható prosztaglandinok képződését az emésztőrendszerben.

Vérnyomáscsökkentő szerek

A vérnyomáscsökkentő gyógyszerekről is ismert, hogy sokaknál gyomorégést válthatnak ki. Ennek oka, hogy a készítmények hatására ellazul a nyelőcső alsó záróizma, ez pedig lehetővé teszi, hogy a gyomorsav visszaszivárogjon a torokba, illetve a szájüregbe.

Csontritkulás elleni gyógyszerek

A biszfoszfonátokként ismert, csontritkulás elleni gyógyszerek is okozhatnak gyomorégést. Ide tartoznak egyebek mellett az alendronát-, az ibandronát- és a risedronát-tartalmú készítmények.

Káros szokásoktól éghet a gyomrod
A gyomorégés egy igen kellemetlen emésztőrendszeri tünet, amely jól felismerhető a szegycsont környékén jelentkező maró fájdalomról és diszkomfortérzésről. Időnként mindenki megtapasztalja, bizonyos káros szokások miatt viszont tartós „vendéggé” válhat a panasz.

Ibuprofen

A népszerű, vény nélkül kapható fájdalom- és lázcsillapító termékek növelhetik a gyomorsavtermelés intenzitását, illetve akadályozzák a prosztglandinok képződését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vaspótló készítmények

A vashiány és a vashiányos vérszegénység igen gyakori problémának számít – főleg a rendszeresen menstruáló nők körében. Az állapot kezelésére használt vaspótló étrend-kiegészítők azonban irritálhatják a gyomor-bél traktus és a nyelőcső nyálkahártyáját, emiatt pedig savas refluxhoz vezethetnek.

Káliumtartalmú étrend-kiegészítők

A káliumot tartalmazó táplálékkiegészítőket gyakran használják a magas vérnyomás normalizálására, irritálhatják azonban a nyelőcső nyálkahártyáját, illetve gyomorégést okozhatnak.

Asztma kezelésére használt gyógyszerek

Egyes, az asztma kezelésére használt gyógyszerek súlyosbíthatják a gyomorégést, hatásukra ugyanis túlságosan ellazulhat a nyelőcső alsó záróizma.

Altatók és nyugtatók

A benzodiazepinekként is ismert gyógyszereket a szorongás enyhítésére használják. Ellazítják azonban a gyomor és a nyelőcső közti záróizmot, így a savas gyomortartalom könnyedén visszaáramolhat. Az sem segít, hogy a legtöbb ember az ilyen gyógyszereknek a bevétele után lefekszik aludni, fekvő helyzetben pedig könnyebben bejut a gyomorsav a nyelőcsőbe.

Triciklikus antidepresszánsok

Bár a modern gyógyszerek többsége már célzottabban hat, így kevesebb emésztőrendszeri panaszt vált ki, néhány régebbi triciklikus antidepresszáns (TCA) fokozhatja a gyomorégést. Ennek oka, hogy hatóanyagai lassítják a gyomor kiürülési sebességét, valamint ellazíthatják a gyomor záróizmát is.

Mit lehet tenni a gyógyszer okozta gyomorégés elkerüléséért?

A Health cikke néhány tippet is összegyűjtött, amelyek segítségével megszabadulhatsz a gyógyszeres kezelés okozta gyomorégéstől. Az alábbiakat érdemes betartanod:

  • A gyógyszereket mindig bő vízzel vedd be!
  • A tablettákat mindig egyenesen ülve vedd be!
  • Várj legalább 30 percet a gyógyszer bevétele után, mielőtt lefeküdnél!
  • (A lúgos víz is segíthet, de ezzel kapcsolatban még csak korlátozottan állnak rendelkezésre bizonyítékok.)

Ha olyan gyógyszert szedsz, amely gyomorégést okoz, és a panaszok a fenti tanácsok betartása ellenére sem múlnak el – vagy akár még súlyosbodnak is –, mindenképpen beszélj orvosoddal az egyéb kezelési lehetőségekről!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra