Std
Mit tegyünk, ha elkaptunk egy nemi betegséget?
Egyre több ember kap el nemi úton terjedő betegséget világszerte, sokakban azonban olyan erős a tüneteik miatt érzett szégyen, vagy a vizsgálattól való félelem, hogy egyáltalán nem, vagy csak késve fordulnak szakemberhez. Pedig a fertőzések nagy része tökéletesen gyógyítható, különösen, ha a kezelés időben elkezdődik, a beteg pedig minden orvosi utasítást betart.
STD-fertőzés a párkapcsolatban. Egyenlő a megcsalással?
Bár a monogámia jelentősen csökkentheti a szexuális úton terjedő fertőzés (STI - sexually transmitted infection) kockázatát, százszázalékos védelmet senkinek sem biztosít. Az igazság ugyanis az, hogy akkor is megfertőződhetünk, vagy éppen megfertőzhetjük a párunkat, ha hűségesek vagyunk egymáshoz. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a témában.
"A nemi betegségek nem válogatnak"
A fiatalok nem egészen fele használ csupán óvszert szexuális együttlétek alkalmával, harmaduk pedig nem tudja, hogy a méhnyakrákért a humán papillómavírus (HPV) felelős - derült ki a STOP STD! Felelős szex kampány friss felméréséből. A szakember szerint a témának sokkal hangsúlyosabb szerepet kellene kapnia a médiában, illetve az iskolai felvilágosítás során egyaránt.
"Az emberek többsége szemérmes a rendelőben"
"Általában amikor valaki elkap egy fertőzést, egyáltalán nem érti a helyzetet, mert mindaddig azt hitte, hogy vele ez nem eshet meg." Dr. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyász szakorvossal beszélgettünk a legújabb megelőzési és kezelési módszerekről, illetve az embereket érintő legfontosabb veszélyforrásokról.
Kapcsolódó videók
Így mutathatók ki a nemi betegségek
A szexuális úton terjedő betegségek megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhatnak. A diagnózis felállítása során alkalmazott vizsgálatokról dr. Várkonyi Viktória bőr- és nemigyógyász szakorvos foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Így mutathatók ki a nemi betegségek
A szexuális úton terjedő betegségek megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhatnak. A diagnózis felállítása során alkalmazott vizsgálatokról dr. Várkonyi Viktória bőr- és nemigyógyász szakorvos foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Gyógyszerkereső
Kérdések - válaszok
Egy hónapja volt egy alkalmi kapcsolatom. Azóta nem nagyon tartjuk a kapcsolatot, de a lány most szólt, hogy chlamydiája...
A chlamydia fertőzés férfiakban húgycső folyással, vizelési panaszokkal jellemezhető húgycső gyulladást okoz, de van, hogy semmilyen tünet, panasz nem alakul ki eleinte. Ezért, ha a partner figyelmeztette önt, mindenképpen menjen el STD-rendelésre vi...
Folyamatosan járok nőgyógyászatra és évek óta vagy baktériumot vagy gombát (candida) találnak nálam. Függetlenül attól,...
Alapos STD kivizsgálás szükséges, amit nem nőgyogyászaton, hanem STD centrumban tudnak elvégezni. Ha ránézésre nem egyértelmű, szövettani vizsgálatot lehet végezni.
Olvasd el aktuális cikkeinket!
ALS: az első jel lehet, ha összetöröd a poharakat a mosogatóban
Karsai Dániel tragikus érintettsége miatt került a köztudatba az ALS-nek is hívott amiotrófiás laterálszklerózis. A visszafordíthatatlan leépüléssel járó, szörnyű betegség tulajdonképpen bármelyik életkorban kialakulhat, az alábbi tünetek figyelmeztethetnek rá.
Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.