Szúnyogcsípés: kiderült, miért viszket egyeseknek jobban

Miért van az, hogy míg az egyik embernek hatalmasra nő és folyamatosan viszket, más észre se veszi, ha megcsípte egy szúnyog? Egy amerikai kutatás most kiderítette.

Vannak, akik egyszerűen nem tudják abbahagyni a vakarózást, miután megcsípte őket egy szúnyog, ám olyan is van, aki meg se érzi. Most kiderült, hogy egy eddig fel nem ismert immunsejttípus lehet a felelős a szúnyogcsípés és más allergiás reakciók okozta viszkető érzésért számol be a Harvard Medical School és a Massachusetts General Hospital közös kutatásának eredményéről a Live Science.

szúnyogcsípés, vakarózik, vakarózás
Van, aki egész nyáron szenved a vérszívóktól. Fotó: Getty Images

Cél a viszketés elleni kezelések modernizálása

A bőr tele van szenzoros neuronokkal, vagyis olyan idegsejtekkel, amelyek érzékelik a környezet változásait, majd válaszul érzéseket, például fájdalmat váltanak ki. Amikor az ember potenciális allergénnel, például szúnyognyállal találkozik, ezek az idegsejtek érzékelik azt, és válaszként viszkető érzést közvetítenek. Segítenek a közeli immunsejtek aktiválásában is, így gyulladásos reakciót indítanak el, ami duzzanatot és bőrpírt eredményez. Az allergénekre reagáló immunsejtek ugyanakkor megváltoztathatják az idegek érzékenységét, így azok nagyobb vagy kisebb valószínűséggel reagálnak egy anyagra.

Mindannyiunknak vannak érzékelő neuronjaink, így érezhetjük a viszketést. Ám nem mindannyian vagyunk allergiásak, még akkor sem, ha ugyanazok az allergének vesznek körül minket

– fektette le a tanulmány vezető szerzője, Dr. Caroline Sokol.

Ez segíthet, ha elviselhetetlenül viszket a szúnyogcsípés. 

De vajon miért van az, hogy valakinek erősebben reagálnak az érzékelő neuronjai egy allergén hatására? Hogy ezt kiderítsék, Sokol és munkatársai egereket tettek ki egy papain nevű vegyületnek, amely viszkető érzést okoz. A vizsgálatban részt vevő laboratóriumi állatok különböző csoportjaiból különböző immunsejtek hiányoztak. A kutatók megállapították, hogy azok az egerek, amelyekből hiányzott egy bizonyos típusú T-sejt, nem vakaróztak a vegyi anyag hatására.

A kutatást azonban eddig csak egereken végezték, így a kutatók előtt még hosszú út áll, mire kideríthetik, hogy az emberi T-sejtek reagálnak-e és hogyan. Ezekre az adatokra szükség van ahhoz, hogy a felfedezést viszketés elleni kezelésekbe vagy olyan módszerekbe lehessen átültetni, amelyekkel meg lehet jósolni: kiknél áll fenn az allergia kockázata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +9 °C

A nyugati, délnyugati tájakon kialakult réteges felhőzet fokozatosan szakadozik, gomolyosodik - néhol maradhatnak tartósan felhős tájak. Másutt általában naposra fordul az idő, északkeleten azonban erősen felhős vagy borult lesz az ég. Délnyugaton szitálás, főként az északkeleti harmadban elszórtan eső, zápor előfordulhat. A légmozgás többnyire mérsékelt marad, csak helyenként élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 23 fok között valószínű, a legtovább felhős nyugati részeken számíthatunk az alacsonyabb értékekre. Késő estére általában 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. Véget ért a parlagfű pollen csúcsidőszaka.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra