Aranyérbetegség: műtét előtti teendők

A fájdalmasan megnagyobbodott, megnyúlt, kifordult vagy vérző aranyér súlyos stádiumban már csak műtéti úton kezelhető, gyógyítható. Bár a beavatkozásnak több formája van, mindegyikre érdemes felkészülni.

Aranyere mindenkinek van, de aranyérbetegségről csak akkor beszélhetünk, ha kóros elváltozások keserítik meg a mindennapokat. Ha nem fordítunk rá elég figyelmet, állapotunk egyre súlyosabbá válhat, és idővel már orvosi segítségre szorulhatunk. A fizikai vizsgálat előtt részletesen be kell számolnunk tüneteinkről, azok gyakoriságáról, intenzitásáról, az esetleges egyéb betegségeinkről, korábbi beavatkozásainkról, valamint például az étkezési szokásainkról.

Műtét után: kiújulhat-e újra az aranyér? Az aranyér sok esetben már csak műtéttel kezelhető, de még a legmodernebb kezelések sem jelentenek garanciát arra, hogy a panaszok nem térnek vissza. Érdemes ezért megfogadni néhány tanácsot .

Amennyiben a szakorvos indokoltnak tartja, javaslatot tesz a nekünk legmegfelelőbb műtéti eljárásról. A műtét lehet hagyományos vagy lézeres, de felmerülhet például gumigyűrű alkalmazása, infravörös fotokoaguláció, doppler-ultrahang vezérelt magas érlekötés, vagy úgynevezett longo operáció is. A különböző beavatkozások előtt szükség lehet labor- és EKG-vizsgálatokra, valamint a béldaganatok kizárására alkalmas végbéltükrözésre is.

Aranyér: a szövődmények elkerülése

A műtétre érdemes alaposan felkészülni , hogy csökkentsük a szövődmények kialakulásának esélyeit. Amennyiben rendszeresen alkoholt fogyasztunk, vagy dohányzunk, igyekezzünk csökkenteni vagy teljesen elhagyni mindkettőt, valamint tartsuk be az orvos által előírt diétát is. Különösképpen akkor, ha a műtétet végbéltükrözés előzi meg, amely egyéb betegségek - például polip vagy daganat - felismerését szolgálja.

Súlyosabb esetben az orvos műtétet javasolhat. Fotó: Getty Images
Súlyosabb esetben az orvos műtétet javasolhat. Fotó: Getty Images

A beavatkozás előtti időszakban mosakodjunk kímélő tisztálkodó szerekkel, a törölközővel való szárazra dörgölés helyett pedig csak itassuk fel a nedvességet egy puha törölközővel. Alkalmazzunk olyan vény nélkül kapható készítményeket, amelyek hatékonyan csökkentik a gyulladást és a kellemetlen viszketést. Ezek a készítmények ugyanis nem csak a betegség kezdeti vagy közepes stádiumban, az állapotromlás megelőzésére alkalmasak, hanem műtétek előtt, a gyulladások, duzzanatok, viszketés és fájdalom enyhítésére is.

Enyhülést hozó gyógymódok

A kamilla, a varázsmogyoró levele és a körömvirág olyan gyógynövények, amelyek nem csak ülőfürdőbe keverve, hanem kényelmesen és biztonságosan alkalmazható kivonatok, kenőcsök vagy kúpok formájában is elérhetőek. Szintén hatékonyak a szukralfát tartalmú készítmények, amelyek a felülethez tapadva képesek mechanikai védelmet biztosítani a bőr és nyálkahártya számára.

Elérhetőek olyan fájdalmas szövődmények elkerülésére alkalmas végbélkúpok, illetve kenőcsök is, amelyek elölt E-coli baktérium kultúra szuszpenziót tartalmaznak. Ezek a hatásmechanizmusuk során olyan immunválaszt váltanak ki a szervezetből, amelyek fokozzák az érintett szövetek természetes védekezőképességét, gyulladáscsökkentő hatásuk pedig elősegíti a sebgyógyulást.

Kiegészítésképpen alkalmazhatunk szájon át szedhető, növényi eredetű bioflavonoidok családjába tartozó diozmin tartalmú tablettákat, amelyek erősítik és rugalmassá teszik az érfalakat, megkönnyítik a vér áramlását, valamint gyulladásgátló hatással bírnak. Igyekezzünk csökkenteni a műtét előtti napok fájdalmait és kellemetlen tüneteit, ami segít abban, hogy lélekben is megfelelőképpen felkészülhessünk a műtéti beavatkozásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra