A toxikus májbetegség így néz ki

A toxin mérget jelent. Mérgezést, ezen keresztül toxikus májbetegséget pedig nagyon sok anyag okozhat. Magyarországon a leggyakrabban az alkohol áll az ilyen problémák hátterében, de gyógyszerek, mérges gombák és oldószerek is okozhatnak toxikus májbetegséget.

Nincsenek külön adatok a toxikus májelégtelenség előfordulásáról, egyedül azt tudjuk, hogy Magyarországon évente valamivel kevesebb mint 5000 ember veszti életét májelégtelenség miatt, amelynek hátterében ez a probléma is meghúzódhat. A toxikus májbetegség mögött leggyakrabban alkoholfogyasztás áll. Kialakulásakor mindig az abszolút alkoholmennyiség számít, amely a férfiak esetében 80 grammot, a nők esetében pedig 40 grammot jelent: e fölötti mennyiség rendszeres fogyasztásánál nagy valószínűséggel májkárosodás alakul ki. Ez a mennyiség nem túl sok, hiszen férfi esetében 6 százalékos sörrel számolva például nagyságrendileg 1,5 literről, azaz 3 üveg sörről beszélünk. A biztonságos szint gyakorlatilag csak napi 1-2 deci bor.

sörök
Napi három sör hosszú időn át már elég a toxikus májbetegséghez

A gyógyszerek közül a diklofenák hatóanyagú készítmények emelhetőek ki, amelyekből rengetegféle beszerezhető. Ezek ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, gondot pedig az okozhat, hogy a betegek többféle gyógyszert is szednek ugyanarra a panaszra egymással párhuzamosan. Ilyenkor a súlyos májkárosodást okozó diklofenák, amely a nem szteroid gyulladáscsökkentők közé tartozik, túl nagy dózisban jut be a szervezetbe. Hasonló panaszokat más nem szteroid gyulladáscsökkentők is okozhatnak, amennyiben nem előírásszerűen szedik ezeket.

A paracetamoltartalmú gyógyszerek szintén dózistól függően okozhatnak májkárosodást, főleg az Egyesült Királyságban, ahol ezeket gyakran veszik be öngyilkossági szándékból. Ha ilyenkor az érintetteket sikerül is megmenteni, toxikus májbetegség még kialakulhat. Ilyen gyógyszerek nagy dózisú fogyasztása önmagában is okozhat heveny májelégtelenséget, ami azért szokott megtörténni, mert a betegek figyelmetlenségből több olyan gyógyszert szednek egyszerre, amely ezt a hatóanyagot tartalmazza.

Az előbbiek mellett más gyógyszerek is - például antibiotikumok - okozhatnak májproblémát, hiszen a készítmények 70 százaléka ezen a szerven keresztül bomlik le, sejtjeit pedig vagy a gyógyszerek alapvegyületei vagy elsődleges metabolitjai (bomlástermékei) károsítják. A gyógyszereknél egyéni érzékenységről is beszélhetünk, amelyet a máj enzimeinek eltérései határoznak meg. Ezektől függ, hogy a máj mennyire érzékeny a károsító hatásokra.

Festékek oldószerei és gombamérgezés után is jelentkezhet toxikus májbetegség. Májkárosodást számos gomba toxinja okozhat, ilyen például a gyilkos galóca , másfajta galócák, vagy éppen a susulyka.

Hogy a máj mitől megy tönkre, a betegség megjelenését nem nagyon befolyásolja: ugyanolyan a képe a heveny toxikus májkárosodásnak, mint a vírusos heveny májgyulladásnak. A legjellemzőbb tünet a sárgaság (a bőr, a nyálkahártyák és a szemfehérje egyaránt sárgás színezetű lesz), amely mellett a széklet kezdetben világosabbá, később sötétebbé válik. Általános rossz közérzet, émelygés és gyengeség is kialakul. Súlyosabb esetben agyi működészavarok is jelentkeznek, az érintetteknél vérzések, véralvadási zavarok is érzékelhetőek, ahogy a betegek haladnak az úgynevezett májkóma felé, amikor a vérben jelenlévő méreganyagok miatt az agyi működés már elégtelenné válik. A végső állapotnál a klasszikus májelégtelenség jelei észlelhetőek. A sárgaság napokig fokozódhat, a teljes májelégtelenség, májelhalás pedig egy héten belül halált eredményezhet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A májbetegségek nagy része teljesen tünetmentes, azaz semmilyen panaszt nem okoz, sőt az általánosan végzett májfunkciós laboratóriumi vizsgálatok eredményei is lehetnek normálisak. Mégis vannak figyelmeztető jelek, amelyek felkelthetik a gyanút, hogy valami nincs rendben a májjal. Részletek!

Ha a probléma nem heveny, hanem krónikus - ilyenkor a mérgezés folyamatos, hosszú időn keresztül fennálló -, akkor a máj folyamatosan duzzad, a későbbiekben, tehát a végső stádiumban pedig májzsugor alakul ki. Ilyenkor a felhalmozódott kötőszövet kezd el zsugorodni: ezért válik működésképtelenné a szerv. A kialakuló idült májbetegség képe szintén járhat sárgasággal, és jellemzően hasvíz jelenik meg. A belek és a hashártyák között folyadék az albumin hiánya miatt is fölgyűlhet. Ez a fehérje eredetileg a májban termelődik, a teljes fehérjemennyiség 55-65 százalékát teszi ki: ez a szervezet legfontosabb kötő- és szállító fehérjéje.

A toxikus májbetegség jellegzetes tünete az is, hogy a felsőtesten, jellemzően a váll környékén úgynevezett póknévuszok (pulzáló közepű értágulatok) jelennek meg. Emellett vérzékenység, vérszegénység is kialakulhat.

További információkért kattintson a Betegségek A-Z Toxikus májbetegség szócikkére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra