Cukorbetegség fenyegeti a több műszakban dolgozókat

Egy nemzetközi tanulmány szerint a 2-es típusú diabétesz gyakoribb azoknál, akik több műszakban dolgoznak. Az eredményeket az Occupational and Environmental Medicine című szaklapban publikálták. A férfiak és a váltakozó műszakokban dolgozók vannak a legnagyobb veszélyben.

A 2-es típusú diabétesz gyakoribb azoknál, akik több műszakban dolgoznak. A feltételezések szerint a biológiai óránk szétesése miatt van ez így. A biológiai óra összekavarodása ugyanis a testsúlyunkra, a hormonjainkra és az alvásunkra is negatívan hat. Márpedig ezek mind-mind emelhetik a cukorbetegség kockázatát - írja a BBC . A brit hírforrás szakértőkre hivatkozva azt javasolja ezért, hogy a több műszakban dolgozóknak egészséges és kiegyensúlyozott étrendhez kell tartaniuk magukat.

A betegség vakságot, szívrohamot és stroke-ot okozhat, károsítja az idegrendszert és a véredényeket, drámaian emelve a rizikóját annak, hogy valakinek amputálni kell a lábát.

Az alváskutató laboratóriumok korábban kimutatták, hogy a rossz időben elszundikálóknál a 2-es típusú diabétesz korai stádiuma, illetve az ezt megelőző állapot akár heteken belül kialakulhat. Most egy 226 652 fő adataira kiterjedő nemzetközi elemzés erősítette meg a kapcsolatot a 2-es típusú cukorbetegség és az alvással kapcsolatos e probléma között.

A kínai Huazhong University of Science and Technology kutatásai szerint a több műszakban dolgozóknak 9 százalékkal nagyobb az esélye arra, hogy 2-es típusú cukorbetegségük legyen. Ám a férfiak esetében ez a mutató 35 százalékos volt. Azoknál pedig, akik változó ütemben cserélték a nappali és éjszakai műszakokat, a kockázat 42 százalékra emelkedett. Éppen ezért a kutatók szerint a férfiaknak kell jobban odafigyelniük a több műszakos váltásokra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A lehetséges magyarázatok között szerepel, hogy a több műszakos munka szétrombolja az alvási és étkezési szokásokat. Egy további ok lehet, hogy az éjszakai étkezés miatt a test sokkal inkább koncentrál az energiatárolásra, vagyis a zsír képzésére, így emelve az elhízás és közvetve a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A férfiak nagyobb veszélyeztetettsége összefügghet a férfi hormonok változásával is.

A 2-es típusú diabétesz gyakoribb azoknál, akik több műszakban dolgoznak

Az alvás, a több műszakos munka és az egészségi állapotunk közti összefüggéseket több kutatás is vizsgálta nemrégiben. Így a éjszakai műszak nem károsítja az elménket.

Egy arról írtunk , hogy a szívünkre is rossz hatással van a több műszak - ezt fiatal holland textilmunkásokon mutatták ki, akiknél a stresszhormon-szint magasabb volt az átlagosnál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra