2030-ra 8 millió dohányos halála várható a WHO előrejelzései szerint, ami már egy epidemiológiai krízisnek számít. Magyarországon a dohányzás okozta betegségek miatt annyi ember veszíti életét, mintha hetente két Airbus 320-as repülőgép zuhanna le;
Dr. Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának vezetője a szív- érrendszeri betegégek pénzügyi vonzatáról beszélt. "A szűkös erőforrások elkerülhetetlenné teszik, hogy valóban csak olyan beavatkozásokat finanszírozzunk közpénzekből, amelyek jó áron, minél nagyobb egészségnyereséget okozzanak, azaz nem csak az életet hosszabbítják meg, hanem az egészségben eltöltött életévek számát is növelik. Szükség lenne egy olyan rendszer kidolgozására, mely képes a beteg végigkövetésére, a beteg elvesztésének megakadályozására. Ez a konferencia megállapította, hogy az egészségnyereség figyelembevételével a megelőzés igen hatékony módja a szív- és érrendszeri betegségeknek, így több szakma összefogására van szükség ahhoz, hogy a finanszírozás és az ellátórendszer végre megváltozzon Magyarországon, és a szereplők érdekeltek legyenek egy egészségesebb nemzet elérésében" - mondta a szakember.
A GE Healthcare és a Pfizer közösen kívánják felhívni a figyelmet erre a problémára: az országos szintű lépések érdekében nemzetközi és magyar szakemberek széles körét vonják be a hazánkban központi szerepet betöltő betegség megvitatásába.
"A GE Healthcare szerint a minden érintettet bevonó stratégia segítheti a legjobban elő az egészségügyi ellátás hatékonyságának javítását. Nagy örömünkre szolgál, hogy a Pfizer gyógyszergyártó céggel működhetünk együtt a 'Szívügyeink: megéri-e a megelőzés?' elnevezésű konferencia megszervezésében. A konferencián egyértelműen kiderült, hogy az együttműködésre való hajlandóság megvan, és az érdekelt felek csak a fokozott megelőzés és a korai felismerés érdekében tett közös fellépéstől remélhetik a kardiovaszkuláris betegségek jelentette hatalmas teher enyhítését" - nyilatkozta Vincze Rita, a GE Healthcare közép- és kelet-európai területi értékesítési vezetője.
Dr. Rékassy Balázs, a Pfizer közkapcsolati, stratégiai és ügyfélkapcsolati igazgatója az összefogás szükségességét hangsúlyozta. "A krónikus szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére nincs igazán megfelelő válasza a magyar egészségügyi ellátórendszernek. Ez egy komoly egészségpolitikai kihívás, melyet felismerve első lépésként a legnagyobb gyógyszergyár és a legnagyobb diagnosztikai gyártó összefogásával igyekeztünk fórumot biztosítani a klinikusoknak és egészségügyi szakpolitikusoknak. Amennyiben valóban javítani szeretnénk a lakosság egészségi állapotán, csakis ilyen jellegű, szakmákon átívelő összefogással, a megfelelő érdekeltségi rendszer megteremtésével érhetünk el változást."