Nemcsak a munkába indulással járó stressz, hanem az erek falában levő sejtek működésének napi ritmusa is magyarázatot adhat arra, hogy a szívinfarktus és a stroke miért a kora reggeli órákban fordul elő leggyakrabban.
Dr. Al Mheid és kollégái egészséges középkorú alanyokat vizsgáltak négyóránként, a nap 24 órájában. Az erek elernyedését egy olyan mandzsetta segítségével detektálták, amelyet a vérnyomásméréshez is használnak. A kutatók mérték a páciensek érfalának elernyedési képességét, az endothel progenitor sejtek mennyiségét és ezeknek a sejteknek a sejtkultúrákon való szaporodási képességét. Az endothel sejtek elernyedési képessége és a progenitor sejtek szaporodási sebessége is éjfélkor érte el a maximumát (kb. 40 százalékkal magasabb értékeket mértek, mint a nap közepén), míg a sejtszám este 8 órakor tetőzött. "Úgy tűnik, hogy az érfal jobban működik éjjel, mint nappal. Az endothel sejtek működése főleg a kora reggeli órákban lanyhul" - mondta dr. Al Mheid.
Feltételezik, hogy a progenitor sejtek és az endothel sejtek működésének ciklusos ingadozását olyan agyban lévő szerkezet vezérli, amely a napi ritmust is szabályozza, és amelyet a fény, a sötétség és a napközbeni aktivitás befolyásol.
Animáció: HáziPatika.com