Magaslati levegő a hosszú élet titka

Hosszabb ideig élhetnek a tengerszint felett lakó dializált betegek, mint az alacsonyabb területeken élők - állítja a Journal of the American Medical Association folyóiratban megjelent tanulmány.

A négyezer lábbal (mintegy 1200 méterrel) a tengerszint felett és annál magasabban lakó dializált betegek 12-15 százalékkal tovább élnek, mint a síkvidéken lakók. A tudósok azt remélik, ez a felfedezés a jövőben a tenger szintjén is segíthet visszaszorítani a halálozást.

Korábbi kutatásokból már ismert, hogy a magasabban élő végstádiumú vesebetegeknél paradox módon magasabb volt a hemoglobinszint, még az alacsonyabb dózisú eritropoetin (a vérképzést serkentő hormon) adagolása mellett is. Ez valószínűleg azért történt így, mert a kevesebb oxigén mobilizálja a vasat a szervezet raktáraiból és fokozza a vérképzést.

A kutatásban a Harvard Egyetem kutatói több mint 800 ezer olyan beteget követtek, akiknél 1995 és 2004 között kezdték meg a dialízist. Öt év elteltével kiderült, hogy a legmagasabban és a legalacsonyabban élők halálozása között körülbelül 15 százaléknyi különbség van előbbiek javára, azonban nem sikerült bebizonyítani, hogy ennek oka valóban a kevesebb oxigén.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szív működése"Az alacsony oxigénszint által aktivált tényezők valószínűleg több mint száz további rendszert és gént befolyásolnak, ezek közül néhánynak hatása lehet a hosszútávú túlélésre, köztük a szív-érrendszer egészségére" - mondta Dr. Wolfgang C. Winkelmayer, a Brigham és Nőgyógyászati Kórház szakorvosa, a Harvard Egyetem Orvosi Karának docense, a tanulmány szerzője.

Amerikai adatok elemzésekor az is kiderült, hogy a nagyobb magasságokban élők általában is tovább élnek.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra