Mi a nyirokcsomók szerepe?

Szervezetünk védekezőképességének fenntartásában oroszlánrészt vállalnak a nyirokcsomók, amelyek a nyirokrendszer mentén elhelyezkedve katonás fegyelmezettséggel igyekeznek megóvni minket a különböző betegségektől a mindennapok során. Mit érdemes tudni ezekről az apró képződményekről?

A nyirokrendszer őrei

Az emberi testet a vérerekhez hasonlóan egy másik nagy hálózat, a nyirokerek hálózata is átszövi. Ez a rendszer kettős feladatot lát el.

Egyrészt visszavezeti a szövetnedv feleslegét a véráramba. A vér ugyanis nem közvetlenül érintkezik a szövetek sejtjeivel, hanem a szövetnedv által létesít kapcsolatot. A hajszálerek érfalán át oldott tápanyagokat és oxigént tartalmazó vérplazma kerül a sejtek közé, a kapillárisok pedig szén-dioxidot és egyéb bomlástermékeket, valamint vizet vesznek fel a szövetnedvből. Mivel ez a csere a mennyiségeket tekintve nincs egyensúlyban, a szövetnedv hamar képes lenne felhalmozódni. Ennek ellensúlyozása érdekében viszont a nyirokerek visszavezetik a felesleget egy nagy vénába, így kerülhető el normális esetben az ödémásodás .

A nyirokcsomók könnyen megduzzadhatnak más szervek gyulladásakor
A nyirokcsomók könnyen megduzzadhatnak más szervek gyulladásakor

A nyirokrendszer másik jelentős funkciója, hogy a benne keringő nyirokból képes kiszűrni az idegen anyagokat, antigéneket, kórokozókat. Ezt a nyirokcsomók és egyéb nyirokszervek, így például a mandulák vagy a lép által végzi el. A nyirokcsomók kötőszövetes fallal rendelkező, rekeszekre osztott nyirokszervek. Testtájanként csoportokba rendeződve több száz ilyen csomó helyezkedik el az emberi szervezetben, amelyekben kórokozók támadásakor gyorsan elszaporodnak a fertőzésekkel szembeni küzdelemben érdekelt limfociták.

Tapintható duzzanatok

Bizonyos körülmények között a normális állapotban legfeljebb 1-2 centiméter átmérőjű nyirokcsomók megduzzadhatnak, akár annyira is, hogy könnyen kitapinthatóvá és láthatóvá váljanak, különösen a nyakon, a hónaljárokban és ágyéktájon. Ennek hátterében gyakran valamilyen gyulladás áll, mivel nyirokszervként ezek a csomók minden környezetükben lezajló gyulladásban érintettek. Legtöbbször tehát valamely más szerv gyulladása miatt, másodlagosan jelentkezik a probléma, de például egyes vírusos és bakteriális fertőzések miatt magukban is begyulladhatnak a nyirokcsomók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos megemlíteni, hogy a duzzanatot daganatos megbetegedések ugyancsak előidézhetik. A nyirokcsomók megnagyobbodása kifejezetten gyakori tünet leukémia vagy limfóma esetén. Amennyiben tartósan fennáll a gyulladás, mindenképpen érdemes kizárni a rákos elváltozás gyanúját, akárcsak olyan specifikus fertőzésekét, mint a Lyme-kór vagy a macskakarmolási betegség.

Limfóma esetén a limfociták rákos sejtként működnek, ellenőrizetlenül növekednek, osztódnak, illetve nem pusztulnak el kellő mértékben. Leggyakrabban a nyirokcsomókban, a lépben és a csontvelőben alakul ki, de létrejöhet limfóma a gyomorban, májban is. Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra