Egy magas láz nagyon megijeszti a szülőket. Pedig a tévhittel ellentétben még a magas láz sem okoz maradandó kárt, ráadásul valószínűleg segíti a gyógyulást, ezért tőlünk nyugatabbra már évtizedek óta nem csillapítják rutinszerűen.
Mikor forduljunk orvoshoz?
2011-óta hazánkban is az a szakmai irányelv, hogy lázat nem kell, csak lehet csillapítani - igaz ez felnőttekre, gyermekekre egyaránt. Ajánlott abban az esetben, ha a beteg közérzete nagyon rossz vagy fájdalmai vannak. Bár a tudósok véleménye megoszlik ebben a kérdésben, a láz valószínűleg segíti az immunrendszer hatékonyabb működését, és gátolja a kórokozók szaporodását, tehát javunkra van.
Alvó gyereket nem szükséges felébreszteni, lázát méregetni, kúpot adni neki, hagyjuk pihenni! Sok szülő fél, hogy mi lesz, ha alvás közben magasra szökik a testhőmérséklet - de nem kell aggódni, csak tartósan 41 C fok felett maradó láz okozhat idegrendszeri károsodást.
Fontos, hogy három napnál tovább fennálló vagy visszatérő láz esetén forduljunk orvoshoz! Két évnél fiatalabb kisgyermekek esetében pedig egy nap után, amennyiben nem csökken 38 Celsius-fok alá a testhőmérséklet.