Mit jelezhet az extrém szomjúságérzet?

Sós, fűszeres ételek után természetes, hogy szinte csillapíthatatlan szomjúságot érzünk. Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy az étkezési szokásaink teljesen normálisak, eleget iszunk, mégis állandóan szomjasak vagyunk, annak szinte biztos, hogy valamilyen betegség áll a hátterében.

Amennyiben az extrém szomjúságérzet állandósul, és tovább tart egy hétnél, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a panasszal, különösen akkor, ha kísérő tüneteink is vannak, például szédülés, fejfájás, bőr- vagy hajproblémák, illetve megváltozott vizelési és székelési szokások.

Cukorbetegség (diabetes mellitus)

A cukorbetegség felismerése nem könnyű feladat. Milyen jelek esetén érdemes gyanakodni? Részletek itt.

A cukorbetegség egyik leggyakoribb tünete a szinte állandó, csillapíthatatlan szomjúságérzet, akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbetegségről van szó. Ilyenkor nehéz a cukor szintjét kontrollálni a vérben, ami miatt a vesék több vizeletet termelnek, hogy kiürülhessen a felesleges cukor. Ez dehidratációt okoz, emellett pedig folyamatosan szomjasnak érezhetjük magunkat.

Diabetes insipidus

A diabetes szó alapvetően bő vizelést jelent. Az agyalapi mirigy hátsó lebenyének csökkent működése miatt kevés vizeletsűrítő hormon (ADH) termelődik, ezért bőséges lesz a vizeletürítés, és a beteget kínzó szomjúság gyötri. Az állandó ivás és vizelési kényszer miatt megszűnik a beteg éjszakai nyugalma. A kezelést az agyalapi mirigy kivonata vagy szintetikus ADH hormon bevitele jelenti.

Az állandó szomjúságérzet komoly betegségeket is jelezhet
Az állandó szomjúságérzet komoly betegségeket is jelezhet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Alacsony vérnyomás

Szakértők szerint a krónikus stresszre sokak szervezete a vérnyomás csökkentésével és fokozott szomjúságérzettel reagál. Amikor a vérnyomás leesik, a test az agytól azt a jelzést kapja, hogy több folyadékot kell fogyasztania, mert ha több folyadék kerül a vérbe, azzal megemelhető a vérnyomás.

Vérszegénység

A vérvesztés - például nagyon erős menzesz esetén - a vérszegénység egyik leggyakoribb oka. Ha a testből sok vér távozik, akkor sok vörösvérsejtet is veszítünk, emellett pedig nagyon sok folyadékot, ami miatt nagyon szomjasnak érezhetjük magunkat.

Szájszárazság

A krónikus szájszárazság, más néven xerostomia is fokozott szomjúságérzettel járhat. Általában az öregedés, illetve hormonális változások okozzák. Bizonyos gyógyszerek, például az antidepresszánsok, vérnyomás gyógyszerek, antihisztaminok is okozhatnak szájkiszáradást mellékhatásként. A kísérőtünet pedig mindezek hatására az extrém szomjúságérzet.

Forrás: womenshealthmag.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra