Mit tegyünk, hogy ne legyen aranyerünk?

Az aranyér rengeteg embert érint, és már a fiatalabb korosztály is egyre nagyobb arányban fordul orvoshoz a jellegzetes tüneteivel. Íme néhány tanács, amely segíthet megelőzni a kellemetlen panaszokat!

Bár kevesen beszélnek róla, az aranyér rengeteg embert érint Magyarországon is - főleg az ötven feletti korosztályban magas az előfordulása, de a mozgásszegény, ülő életmód és a nem megfelelő étrend miatt a fiatalabb korosztályból is egyre nagyobb arányban fordulnak orvoshoz a panaszokkal. Sok beteg fél segítséget kérni, pedig már előrehaladott állapotban is jól kezelhető, és mi magunk is sokat tehetünk a megelőzésért. Egyáltalán, miért alakul ki az aranyér, és hogyan kerülhetjük el?

A lassú evés előnyei Számos fórumon buzdítják arra a embereket, hogy alaposan rágják meg az ételt. De vajon az is igaz, hogy az evés sebessége hatással van az elégetett kalóriák számára? Kattintson a részletekért!

Mitől alakul ki az aranyér?

Az aranyeres csomók tulajdonképpen a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, amelyek megnagyobbodhatnak és begyulladhatnak. Külső és belső aranyér is kialakulhat annak függvényében, hogy a csomók a végbél záróizmának melyik oldalán keletkeznek. A betegségre való hajlam örökölhető, bizonyos embereknek ugyanis genetikai okokból gyengébbek a kötőszövetei, náluk pedig a végbél érpárnáit stabilizáló szövetek is gyorsabban megnyúlnak.

A megfelelő étrend is segíthet megelőzni a betegséget (Fotó: 123rf)
A megfelelő étrend is segíthet megelőzni a betegséget (Fotó: 123rf)

A közvetlen kiváltó ok viszont leggyakrabban a székelés közbeni erőlködés , amely a túl kemény széklet ürítésével jár. A kemény széklet miatt ugyanis a székletürítés nehézzé és fájdalmassá válik, ami aranyerességhez vezethet. A megfelelő táplálkozás, az aktív életmód és a kellő folyadékfogyasztás azonban lágyíthatja a székletet, és segíthet megelőzni a kellemetlen panaszokat. Bizonyos esetekben ezek a módszerek sem vezetnek eredményre, szerencsére azonban a patikák polcain is elérhetőek olyan készítmények - például a makrogol tartalmú termékek -, amelyek segítik a székletlágyítást.

Gyakran alakul ki aranyér várandós kismamáknál: a panaszok elsősorban a progeszteron hormon értágító hatása, a kismedencei vénákra nehezedő nyomás és a vértérfogat növekedése miatt jelentkeznek. Szülés után azonban ezek a csomók rendszerint visszahúzódnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Így kerüljük el, hogy aranyerünk legyen!

Az aranyér kialakulása ellen fontos már gyermekkortól kialakítani a helyes étkezési és székelési szokásokat, ez ugyanis segíthet, hogy székletünk állaga is megfelelő maradjon. Ha mindennap nagyjából ugyanabban az időben megyünk vécére, az emésztésünk is ehhez igazodik majd, és a kemény széklet is kevésbé okoz gondot. A székletet lágyítja, ha növényi rostokban gazdag ételeket fogyasztunk, és minden falatot jó alaposan megrágunk . Az is segíthet, ha legalább napi két-két és fél liter folyadékot fogyasztunk, kerüljük a zsíros és túl fűszeres ételek, illetve az alkohol rendszeres fogyasztását is.

Az aranyér nagyobb arányban alakul ki azoknál az embereknél, akik munkájuk során sokat ülnek, ez ugyanis rontja a keringést a végbélnyílás szöveteiben. Próbáljunk minél több mozgást csempészni a mindennapokba, az irodában rendszeresen mozgassuk át magunkat, lift helyett használjuk a lépcsőt, és a rövidebb távokat ne busszal, hanem inkább gyalog tegyük meg. Fontos a higiénia is: székletürítés után mossuk meg az altestet, vagy töröljük meg nedves babatörlő- vagy intim kendővel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra