Intim torna: belső edzettség
Egészségüket féltő, tudatosan őrző emberek előtt nem kell sokat érvelni a rendszeres testedzés fontossága mellett: ki-ki fut, úszik, tornázik, attól függően, milyen mozgásforma felel meg számára a legjobban, és melyik alakítja a leghatékonyabban edzettebbé, formásabbá azt a testrészét, amelyikkel elégedetlen. Még a legegészségesebben élők közül is csak kevesen gondolnak azonban azon belső izmok edzésének a fontosságára, amelyek láthatatlanul töltenek be alapvető fontosságú funkciókat. Így sajnos, még ma is különlegességnek számít a gátizmok edzésére épülő intim torna. A HáziPatika.com satellit site-ján, a babaszoba.hu chatjén rendszeresen lehet egy-egy meghívott vendéggel, egy-egy tématerület szakértőjével beszélgetni. Ezúttal dr. Balogh Katalin belgyógyász gyakornok, okleveles Kriston Intim Torna tréner várta a kérdéseket. Első kérdezői olyanok voltak, akik régebben már elvégezték az intim torna tanfolyamot, ismerik a jótékony hatását, csak néhány kiegészítő információra volt szükségük. Ők bátrabban is fogalmazták meg a kérdéseiket: a tanfolyamon többek között megtanulták azt is, hogy természetes, egészséget, szexualitást is érintő emberi dolgokról, testi jelenségekről is lehet és kell is beszélni. Egyikük arról számolt be, hogy harmadik gyermeke születése előtt végezte el az intim torna tanfolyamot, ami után jelentősen javult gátizmainak állapota. Ismereteinek felfrissítéséhez, az újrakezdéshez a tréner Kriston Andrea új könyvét ajánlotta, amelyben kibővítve találja a témáról írtakat. Mivel a módszer folyamatosan fejlődik, bizonyos idő, néhány év után ajánlható a tanfolyam újbóli elvégzése.
Kismamáknak különösen ajánlott
Az egyik kérdező arról panaszkodott, hogy kevés az ideje, az esti tréning idejére már fáradt, így az sokszor el is marad. Balogh Katalin a saját tapasztalatai alapján azt ajánlotta neki, hogy a hazatérés után rögtön ezzel kezdjenek otthon, és így biztos, hogy nem marad el a csupán pár perces, de nagyon fontos gyakorlat. Egyébként ez a nap bármely szakában elvégezhető, csak utána lennie kell egy olyan fél órának, amikor semmivel nem terhelődik a gát: például nem szabad emelgetni, vagy bármilyen olyan fizikai munkát végezni, amivel hasprés jár. Ide tartozik a rossz testtartású, görbe ülés is.
A babaszoba chatjének látogatói között legtöbben kismamák, akik pici gyereket, vagy gyermekeket gondoznak. Bármennyire kevés az idő, fontos, hogy a fiatal anyukák saját magukkal is foglalkozzanak ilyenkor. Lehet például a szoptatáshoz kötötten, mindig csak pár percet erre szánni, de mindenképpen ajánlott, hiszen ez a gyakorlatsor nemcsak testileg, a szülés utáni regenerálódásban segít, hanem pszichésen is nagyon jó hatású - figyelmeztette beszélgetőtársait a doktornő.
A tanfolyam sokat segíthet azoknak is, akik még a szülés előtt állnak. A torna által meg tudják erősíteni a gátizmaikat, tanulnak gátvédő vajúdástechnikát, beszélnek az epidurális érzéstelenítésről és a császármetszésről is.
Csepegő csap
A beszélgetésbe bemelegedve előkerültek a legféltettebb titkok is. Az egyik fiatal anyuka elkeseredésében már egy esetleges műtétre való jelentkezést fontolgat, mivel a szülése óta folyamatosan akaratlan vizeletvesztés, csepegés keseríti meg az életét. Elmondta, hogy akár már a vízcsap megnyitásának hangja is kiváltja nála a vizelet elcseppenését, de egy tüsszentés például már a nagyobb mennyiségű vizelet elfolyását is megindítja.
Ezek a tünetek az ún. kevert inkontinenciára utalnak, ami azt jelenti, hogy van benne egy késztetéses komponens és stressz inkontinencia is. Sokan vannak, akik hasonló cipőben járnak - nyugtatta meg dr. Balogh Katalin -, de mielőbb el kellene kezdeni az intim tornát: ha nem tesz ezek ellen a tünetek ellen, maguktól nem fognak elmúlni. Mivel nem lehet tudni, hogy a gát melyik része gyengült meg, erre egyéni tréninget kellene végeznie. Az egyéni tréning reggel két-, este tízperces gyakorlat, lényege, hogy személyre szabott, és nem igényel sok időt, csak rendszerességet. Kb. 10 hét után várható javulás.
Vigyázat: ha valaki függőleges helyzetben gyakorol, vagyis úgy, hogy közben a gátizmait terhelés éri, azzal árthat is magának, tovább gyengítve az amúgy is gyenge izmokat!
Kérdésre válaszolva dr. Balogh Katalin elmondta, hogy a TB is finanszírozza az intim tornát. Az OEP támogatással tartott intim torna tanfolyamok a Rókus Kórházban indulnak, de nagy a túljelentkezés. Ide a nőgyógyászati-urológiai ambulanciáról kell orvosi vizsgálat után beutalót kérni.
Ideges hólyagok, gátolt gátgyógyulás
Nemcsak az akaratlan vizeletvesztés, hanem a gyakori vizelési inger is okozhat kellemetlenségeket. Egy fiatalasszony panaszolta, hogy nappal is gyakran kell vécéznie, éjszakánként pedig 2-3 óránként fogja el a sürgető vizelési inger. Sorstársa hasonlóról számolt be, azzal, hogy sokszor fél napig sem jelentkezik ez a gond, ám ha megy valahova, vagy tudja, hogy egy darabig nem lesz vécé közelben, azonnal előkerül.
Ezt nevezik "ideges hólyagnak" - magyarázta a doktornő. A tüneteknek többnyire pszichés okai vannak. Sokszor segít a panaszokon a gátizom torna, ami mellett meg kell próbálni megkeresni az okokat, hogy mi az, ami miatt feszült ilyen helyzetekben, esetleg túl sok a stressz, vagy el tudja-e engedni magát a mindennapokban, tud-e lazítani.
Az "ideges pisilésnek" a pszichés elengedettségre vágyás mellett több szervi oka is lehet: a túl érzékeny hólyag; húgyúti gyulladás vagy kő a leggyakoribbak.
Az egyik fiatalasszony abban kérte az intim torna-tréner tanácsát, hogy a szülése után szokatlanul nehezen jön helyre a gátsebe. Már több mint hét hónapja szült, de még nem szívódtak fel a varratok és fáj is. Az érzékenység, a fájdalom egy "poszttraumás" (gátmetszés utáni) reakció lehet - válaszolta a doktornő. Az intim tornával javul ennek a területnek a vérellátása, tápanyag- és oxigén ellátottsága. Így gyorsabban javulhat a heg, és az érzetek is helyreállhatnak benne.
Milliódolláros pont
Férfiaknak is létezik hasonló lehetőség, mint a nőknek a Kriston Intim Torna? - kérdezte meg a chatdélután egyetlen "kispapa" részvevője. A válasz természetesen igen, van férfi intim tornatanfolyam is, Kriston Andrea vezeti. Potenciavédelem, prosztatavédelem, az orgazmus és az ejakuláció szétválasztása a "tananyag". Férfiaknál az aranyér, a prosztatagyulladás, vizelési zavarok, a korai megömlés a leggyakoribb tünetek, melyek intim tornával kezelhetők, illetve az urológiai műtétek utáni rehabilitációt is segítheti a gáttorna.
A chaten előforduló kérdések arra engedtek következtetni, hogy a felsoroltak közül a leggyakoribb probléma a korai magömlés - legalábbis ez alkalommal az keltette fel a legnagyobb érdeklődést, hogy milyen intim torna gyakorlattal lehet ezt befolyásolni.
A korai magömlés szabályozásának többféle technikája van - hangzott a válasz -, az egyik ezek közül a "milliódolláros pont" felfelé húzása, vagyis a végbélnyílás és a herezacskó közötti terület megerősítése és irányíthatóvá tétele, amit szintén megtanulnak a férfiak a tanfolyamon. A sajátságos elnevezés persze nem véletlen: azért hívják így, mert orgazmus közeli állapotban erre a területre nyomást gyakorolva erősebbé tehető az orgazmus élménye.
A kérdésre, hogy azokon a nőkön is segít ez a torna, akiknek nem volt még orgazmusuk, Balogh doktornő biztatóan válaszolt: az intim torna hatására fokozódik a gáti terület és szervek érzékenysége, ezért "mellékhatásként" nő az orgazmuskészség. Ha valaki ügyesebbé válik ezen a területen, akkor ő is jobban fogja élvezni az együttlétet, meg a párja is.
Akadt, aki kínosnak érezte az intim területek edzését, és nem is tudta elképzelni, hogy ezek az órák hogyan zajlanak csoportosan. A megnyugtatásukra a tréner elmondta, hogy természetesen teljesen felöltözve tornáznak a résztvevők, olyan ez is, mint bármelyik tornaóra, csak más izmokkal dolgoznak. Az elején van egy anatómiai áttekintés is. Kialakul egy természetes, bizalmi légkör: a tanfolyamon rengeteg kérdés kerül elő, olyan témákat is meg tudnak beszélni, amik a hétköznapokban tabunak számítanak, illetve sok olyan dolgot, ami fontos az egészségmegőrzés/gyógyulás szempontjából.
A tanfolyam 10 órából áll, ez tartalmazza az állapotfelmérést is (kérdőiv, zárójelentések, beszélgetés, önteszt segítségével), ami alapján egyéni tréninget alakítanak ki mindenki számára az otthoni gyakorláshoz.