Megelőzhető lehet a halláskárosodás az ösztrogénra (női nemi hormon) ható szerekkel - állítja egy új svéd tanulmány társszerzője. Ilyen szerek már ma is léteznek a gyógyszerpiacon.
"Vizsgálataink alapján a béta (ösztrogén) receptor megvédi az egereket a hallásvesztéstől" - nyilatkozta Barbara Canlon a stockholmi Karolinksa Intézet élettani és gyógyszertani intézetének professzora. Canlon és maroknyi svéd és ausztrál kutatókból álló csapata nagyszabású vizsgálatba fogott, melynek során megállapították, hogy a két ösztrogénreceptor egyike hím és nőstény egerekben is véd a hallásvesztés ellen. Eredményeiket a Journal of Clinical Investigation eheti számában tették közzé - írja a MediPress.
"Az alfa (ösztrogén) receptor nincs hatással a hallásvesztésre, ám ha a béta receptor elfogy, kialakul a halláscsökkenés. Ez hímekre és nőstényekre egyaránt igaz" - nyilaktozta Canlon professzor az AFP-nek. "Bár korábbi kutatások már utaltak rá, hogy az ösztrogén hatással van a hallószerv működésére - kimutatták például, hogy a nők hallása megváltozhat a menstruációs ciklus, illetve a menopauza során - ez az első kutatás, mely a férfiak fülében is vizsgálta az ösztrogénreceptorok jelenlétét, és rámutatott, hogy a béta receptor az, amely képes megelőzni a hallásvesztést" - hangsúlyozta Canlon majd hozzátette: "A hímek (egerek) füle ugyanannyi ösztrogént tartalmaz, mint a nőstényeké."
Az eredmények alapján azonban az egyszerű hormonpótló kezeléstől nem várhatók jó eredmények, "mivel az mindkét receptortípusra hat, holott az alfa receptornak gátló hatása lehet. A két ellentétes hatás kiolthatná egymást, és nem lenne eredmény" - fejtette ki Canlon. Véleménye szerint célzott kezelésre van szükség, vagyis olyan szerekre, melyek szelektíven csak a béta receptorokat stimulálják. Az emlőrák kezelésében már számos ilyen szert alkalmaznak.
A kutatók következő lépésként idős korú embereken szeretnék tesztelni a kapott eredményeket, mivel a professzornő elmondása szerint ma a 65 év felettiek 80 százalékánál alakul ki hallásvesztés. "Vizsgálatunk eredményei valódi segítséget nyújthatnak az idős betegeknek."
STOP