Súlyos hasmenés: mikor forduljunk orvoshoz?

A hasmenés az egyik leggyakoribb emésztési rendellenesség, mely igen kellemetlen, de a legtöbb esetben néhány napon belül elmúlik. Számos betegség kísérőtünete lehet, de időnként nehéz kideríteni, mi áll a hasmenés hátterében. Mikor forduljunk orvoshoz a tünetekkel?

A hasmenés meglehetősen gyakori, könnyen felismerhető tünet: a széklet nagyobb mennyiségű, igen híg, vizes, akár habos is lehet, a székelési inger pedig nagyon sürgető. A hasmenést egyéb tünetek is kísérhetik, például hasi görcsök, fájdalom, puffadás, hányinger, rosszullét és hányás, valamint láz.

A hasmenés okai

A hasmenés hátterében nagyon sok betegség állhat, az "egyszerű" fertőzésektől az ételmérgezésig, de hasmenést okozhat például a stressz is (gyakori például, hogy valaki egy vizsga előtt szenved hasmenéstől). A legtöbb hasmenés általában 48 órán belül elmúlik, és általában nem is szükséges gyógyszert bevenni, elég, ha megakadályozzuk a szervezet kiszáradását azzal, hogy sok folyadékot fogyasztunk. A tiszta víz mellett érdemes olyan folyadékokat is magunkhoz venni, melyek az elveszített sót és elektrolitokat is képesek pótolni, például leveseket (pl. zsírtalanított húslevest), gyümölcsleveket.

Mit együnk, hogy megálljon? Általában a legrosszabbkor tör ránk a hasmenés, főleg, ha IBS-sel bajlódunk, ám érdemes szabad utat engedni neki. Íme néhány tipp, ami segít, ha sürgető a helyzet! Kattintson! Néhány esetben azonban a hasmenés jóval komolyabb problémára utalhat, mely komolyan veszélyeztetheti az egészségünket, és mindenképpen érdemes ezzel orvoshoz fordulni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindenképpen orvosi vizsgálat szükséges akkor, ha kisgyermekeknél 24 óránál tovább tart a hasmenés, illetve ha felnőtteknél három nap után sem csökkennek a panaszok.

Azonnal orvost kell hívni, ha a hasmenés mellé igen erős hasi vagy végbéltájéki fájdalom társul, ha a székletben vért látunk, esetleg a széklet fekete, ragacsos. A magas láz is vészhelyzetre utal, akárcsak a kiszáradásra utaló tünetek (pl. zavarodottság, cserepes ajkak, verejtékezés, szapora szívverés stb.).

Ha túl sokáig tart a hasmenés, érdemes orvoshoz fordulni!

Ha túl sokáig tart a hasmenés, érdemes orvoshoz fordulni! Krónikus hasmenésnek azt nevezzük, ha valakinél a hasmenéses panaszok minimum két héten keresztül fennállnak. Ebben az esetben mindenképpen szakorvosi, gasztroenterológusi vizsgálat szükséges ahhoz, hogy ennek okát kiderítsék. A krónikus hasmenés hátterében nagyon sok betegség állhat, például ételintolerancia, gluténérzékenység, cisztás fibrózis, cukorbetegség, a hormonrendszert érintő betegségek, bizonyos daganatos betegségek, felszívódási zavarok, gyulladásos bélbetegségek, illetve az epehólyagot érintő betegségek is.

Amennyiben orvosi kivizsgálás előtt állunk a krónikus hasmenéssel kapcsolatban, érdemes néhány napig étkezési naplót vezetni, mert az abban szereplő információk sokat elárulhatnak a betegségről. Jegyezzük fel például, hogy a hasmenés állandó, esetleg hullámokban jelentkezik, vagy székrekedéssel váltakozik. Azt is érdemes megfigyelni, hogy a székletben látunk-e véres pöttyöket, vagy ha a széklet olajosnak, nyálkásnak tűnik. Az étkezési napló abban is a segítségünkre lehet, hogy megállapítsuk: vannak-e olyan ételek, melyek fogyasztása hasmenést vált-e ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra