Szívelégtelenségben a világ felnőtt lakosságának 3 százaléka, míg a 65 éven felüliek tíz százaléka szenved. A betegség folyamatos, megállíthatatlan és a betegek fele négy éven belül meghal. A Magyar Kardiológusok Társasága éppen ezért egy ma kezdődő konferencia, a Szívelégtelenségi Napok keretein belül kívánja felhívni a figyelmet a szívelégtelenségre, a pontos diagnózis fontosságára, és a szívelégtelenségi ambulanciák jelentőségére.
Magyarországon a legtöbb ember a szív- és érrendszeri betegségek (ezen belül a szívelégtelenség miatt) hal meg, ennek ellenére ambulancia csak Budapesten működik.
A szívelégtelenség a szív működésének zavara; a vérkeringés nem tudja biztosítani a szervek és a szövetek számára a megfelelő oxigén- és tápanyagellátást. A beteg fáradékonyabb, nehezebben lélegzik. Enyhébb esetben ez csak terheléskor jelentkezik, ám súlyos esetben nyugalmi állapotban is, és egy idő után a létfontosságú szervek működését is veszélyezteti. A szívelégtelenség okai lehetnek a szívinfarktus, a szívbillentyű- és szívizom-betegségek, illetve szívfejlődési hibák; a fel nem ismert vagy kezeletlen magas vérnyomás is okozhat szívelégtelenséget.
2010-től a Magyar Kardiológusok Társasága minden év májusában szeretné megrendezni a Nemzetközi Szívelégtelenség napját, ezzel is felhívva a figyelmet a betegség megelőzésére és a folyamatos gondozás fontosságára.