A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Kardiológiai Intézetében kedden sajtótájékoztatón mutatták be a most nyíló Nemzetközi Akadémiai Képző Központot. Az egyetem elektrofiziológia laboratóriumában 2008 óta végzik a leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció kezelésében áttörést jelentő ún. ablációs eljárásokat, amelyeket a világ egyik legnagyobb orvos-technológiai vállalata, a Medtronic dolgozott ki. Ezek során fagyasztással vagy rádiófrekvenciás árammal megszüntetik a szív megfelelő ritmusát zavaró, kóros ingerületkeltő gócokat, illetve egyes esetekben elszigetelik a hibás elektromos működésű szöveteket.
A közép-kelet-európai térségben először a debreceni egyetem elektrofiziológia laboratóriuma kaphatta meg a képzési akkreditációt. Itt ugyanis mindkét módszert, vagyis a fagyasztásos és a rádiófrekvenciás-égetéses katéteres eljárást is alkalmazzák, mindig az adott beteg állapotához, adottságaihoz választva meg a módszert. Több száz beteg eredményes kezelésével bizonyították a terápia hatékonyságát. Ezentúl a gyógyító munka mellett a Medtronic oktató központjaként évente négy-öt egyhetes tréninget is tartanak, amelyeken hazai és külföldi szakemberek sajátíthatják el a pitvarfibrilláció modern kezelési módjait. A minősítésről szóló oklevelet Jörg Heikenfeld, a Medtronic Szívritmus-szabályozó Üzletág közép-kelet-európai vezetője adta át dr. Édes István professzornak, a DE OEC Kardiológiai Intézete igazgatójának.
"A pitvarfibrilláció tömegeket érint, népbetegségnek számít: Európában közel ötmillió, Magyarországon mintegy háromszázezer beteget érint, és a következő évtizedekben ez a szám megtöbbszöröződhet" - mondta dr. Csanádi Zoltán egyetemi docens, a Szívelektrofiziológiai Laboratórium vezetője.
A Nemzetközi Akadémiai Képző Központban a hivatalos képzési kurzusok 2012. februártól indulnak.