Tényleg jobb a bypassműtét mint a stentbeültetés?

A nagymértékben elzáródott koszorúerek esetében a bypassműtét jobb eredménnyel jár, mint az angioplasztika plusz stentbeültetés, így továbbra is ez marad az elsőként választható műtét - adta hírül egy nemzetközi kutatás.

A New England Journal of Medicine folyóirat március 5-i számában megjelenő, szerdán közzétett tanulmány 1800 olyan embert vizsgált,

Szívinfarktusakiknek a bal oldali fő koszorúere vagy másik három fontos koszorúere záródott el, felerészben bypassműtéten estek át (az elzáródott érszakaszt a lábszár vénájával hidalják át), míg a többieknél szívkatéteres eljárás során angioplasztikát végeztek és úgynevezett stentet, egy apró műanyag csövet ültettek be, mely nyitva tartja az eret. A beavatkozást követő egy évben a stentet kapottak 17,8 százalékánál, míg a bypassműtéten átesetteknél 12,4 százalékban fordult elő "súlyos szív-érrendszeri vagy agyi történés".

Dr. David R. Holmes Jr., a Mayo Klinika professzora, a vizsgálatban résztvevő egyik orvos azonban kétkedik az eredményekben, mivel a halálozás a két csoportban közel ugyanannyi volt és az egyetlen különbség az újabb műtétek szükségességében adódott: 13,5 százalék (stent), illetve 5,9 százalék (bypass). Ezzel szemben a stroke kockázata a bypassműtéten átesettek között bizonyult magasabbnak. Dr. Holmes azt mondja: "az orvos csak elmondhatja a lehetőségeket, de a betegnek kell választania, melyik bevatakozás mellett dönt".

Dr. David L. Hillis, a San Antonióban található Texasi Egyetem Egészségtudományi Központjának orvosi részlegvezetője , a cikkhez írt szerkesztőségi kommentár egyik szerzője szerint a betegek választása mellett néha az orvosnak is döntenie kell, például ha a beteg nem hajlandó alvadásgátlót szedni (ekkor a stent nem jön szóba), vagy ha valamilyen kísérőbetegség áll fenn, amely miatt a műtét kockázatos lenne.

Egy másik, ugyanabban a számban közzétett tanulmányban a Duke Egyetem orvosai arról számolnak be, hogy bár a stentbeültetés rövidtávon valóban javította a betegek életminőségét szívroham után, valójában hosszútávon nem bizonyult hatékonyabbnak, mint a gyógyszeres terápia.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra