Természetes gyógymódok aranyér esetére

Ez az aprócska, de igen kellemetlen elváltozás napjainkra népbetegséggé nőtte ki magát. A legtöbben gyógyszeres vagy műtéti kezelésben részesülnek, de megfelelő diétával és egyéb gyógymódokkal a panaszok hosszabb távon megelőzhetőek.

Az aranyér a végbélzáró izmon kívüli vagy belüli vénatágulatot (visszeret) jelenti. A belső csomók esetében a fájdalom ritka, inkább a vérzés hívja fel a figyelmet a meglétére, míg a külső aranyér nagyon kellemetlen, szúró fájdalommal jár (főleg székletürítés közben). Ha először tapasztalunk ilyen tüneteket magunkon (esetleg még viszketés, váladékozást, székletürítési nehézségeket) feltétlen forduljunk orvoshoz.

nő és férfi kipakol a szatyorból bevásárlás után
Megfelelő diétával és egyéb gyógymódokkal a panaszok hosszabb távon megelőzhetőek. Fotó: Getty Images

A diagnózis felállítása

Egyrészt fontos kizárni más súlyos betegségek meglétét, amelyek hasonló tünetekben nyilvánulhatnak meg, másrészt megfelelő kezelés nélkül komoly szövődmények is felléphetnek. Ennek felállításához szükséges ismerni az esetleges kiváltó okokat. Ilyenek lehetnek például az örökletes kötőszöveti gyengeség, terhesség, szülés, székrekedés, nehéz súlyok emelése, elhízás, ülőmunka, rostszegény étrend vagy a rendszeres alkoholfogyasztás.

Fontos a rostdús táplálkozás

A legfontosabb szempont a diéta összeállításában a rostok bevitelének a megemelése. Ezek normalizálják a széklet állagát (megszüntetik a hasmenést és a székrekedést), növelik azok tömegét és az ürítés gyakoriságát, így csökken a végbél megterhelése. Naponta legalább háromszor együnk zöldséget és gyümölcsöt.

Az aranyérbetegség kezelése a megbetegedés súlyosságától és kiterjedésétől függ. Az aranyeres csomókban található kitágult vénák eredeti állapotának helyreállítása érdekében fontos a kiváltó ok (pl. székrekedés) megszüntetése. Megfelelő étkezéssel elősegítheti bélmozgását, ezért étrendje tartalmazzon rostokat, valamint fogyasszon sok folyadékot. Az aranyeres panaszok kezelését szolgálják egyes házi praktikák (jegelés vagy melegítés), a helyileg ható szerek (kenőcs, kúp) és a szájon át szedhető aranyértabletták, valamint műszeres és műtéti megoldások.

Ajánlott nyersanyagok pl. a kukorica, káposztafélék, gyökérzöldségek, paprika, paradicsom, retek, karfiol, brokkoli, spárga, sütőtök, padlizsán, és egyéb saláta- és főzelékfélék, valamint az összes gyümölcs akár frissen, akár mirelitként. Hetente többször szerepeljenek étrendünkben olajos magvak, csírák és hüvelyesek (pl. zöld-, sárga-, csicseriborsó, vörös lencse, száraz bab). Főzéskor növelhető az étel rosttartalma korpák és pelyhek (búza, zab, árpa) hozzáadásával. Jótékony hatású a magas nyálkatartalmú őrölt lenmag vagy a psziliummag (bolhafűmag) is napi egy evőkanálnyi mennyiségben, de csak bőséges folyadék kíséretében.

További aranyszabályok

  1. Ügyeljünk a napi minimum 2l folyadék bevitelére. Kerüljük a kávé, alkoholos italok, energiaitalok, szénsavas üdítők és a kóla fogyasztását.
  2. Mellőzzük az étrendünkből a csípős, nyálkahártyát izgató fűszereket és keveréküket. Ilyenek például az erős paprika, chili, torma, csípős mustár, bors, curry, garam masala.
  3. Csökkentsük a zsíros alapanyagok, és nehéz ételek mennyiségét, főleg ha az aranyérhez túlsúly is párosul.
  4. A magas keményítő és alacsony rosttartalmú alapanyagok (pl. fehér liszt, kenyér, rizs, tészta) mellőzésével is csökkentjük a székrekedés kialakulásának esélyét.
  5. A széklet lazításában segítségünkre lehet a szennaleveles tea, a szilvalekvár vagy az aszalt szilva.
  6. Enyhe hashajtásra és béltisztításra kiváló hatásúak a magnézium-szulfátos gyógyvizek (pl. Ferenc József, Hunyadi János, Mira).

Egyéb alkalmazható gyógymódok

A megfelelő táplálkozás mellett nagy segítségünkre van a rendszeres testmozgás is, ha nem jár nehéz súlyok emelésével. Nőknek kifejezetten ajánlott az intimtorna.

A gyógynövényes ülőfürdők is igen hatásosak, hiszen vérzéscsillapító, sebgyógyító, gyulladáscsökkentő vagy érfalerősítő hatásukkal képesek segíteni. Ilyenek a cickafark, körömvirág, kamilla, csalán, cserszömörce, diólevél vagy a vadgesztenye.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra