Több nagy témakört áttekintenek a Magyar Kardiológusok Társasága éves kongresszusának résztvevői Balatonfüreden.
A szívelégtelenség, a hirtelen szívhalál, az intervenciós kardiológia, a szívritmuszavarok kerülnek terítékre, az ifjúsági szekcióban a fiatal kardiológusok számolhatnak be tudományos munkáikról.
A gyógyszercégek a gyógyszerekkel kapcsolatos eredményeiket cégszimpóziumok keretében, neves előadók részvételével foglalhatják össze.
A csaknem 2000 résztvevő május 6-9 között különösen sokat hallhat a heveny koszorúér-szindrómáról - amely az életet közvetlenül fenyegető koszorúér-betegségek összefoglaló gyűjtőneve - mivel Magyarországon a kardiovaszkuláris betegségek csoportjában ez a vezető halálok. Ennek a betegségnek a kezelésében elért minden egyes pozitív eredményt meg kell ragadni, amely előrelépést jelenthet a halálozási mutatók csökkentésében.
"Az 1990-es évektől egyre inkább tért hódított a primer PCI (perkután koronária-intervenció, koronáriatágítás), amely igazoltan mérföldkő a heveny szívinfarktus legjobb definitív ellátásában, azonban a PCI hatékonyságát, a PCI-t követő primer és másodlagos visszatérő iszkémiás események (például kardiovaszkuláris halál, mikoradiális infarktus, stroke) elkerülését megfelelő gyógyszeres terápiával kell biztosítani" - hangsúlyozta Merkely Béla professzor, Magyar Kardiológusok Társaságának leendő elnöke.
"Ezeket a betegségterheket bizonyítottan csökkenti egy új trombocita aggregáció-gátló, amelyet az európai törzskönyvezési hatóság ez év februárjában engedélyezett" - fűzte még hozzá professzor.
"Az elmúlt években hazánkban is javultak a szív- és érrendszeri betegségek mortalitási mutatói egyrészt a hatékonyabb megelőzési (prevenciós) stratégia alkalmazását követően, másrészt az invazív kardiológia elterjedésével és új hazai centrumok megnyitásával, illetve az ellátási hálózat megfelelő megszervezésével" - mondta Merkely professzor.
Az új készítménnyel elért eredmények a kongresszuson kerülnek bemutatásra.
A Magyar Kardiológusok Társasága, a maga 2800 főt kitevő taglétszámával az egyik legnagyobb szakmai társaság Magyarországon.
Ez érthető is, hiszen közismert, hogy hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek (iszkémiás szívbetegség különböző formái, szívelégtelenség, stroke stb.) a halálozások vezető okát jelentik. A társaság éppen ezért nagy hangsúlyt fektet az elsődleges és másodlagos megelőzésre egyaránt. Az aktív erőfeszítéseknek köszönhetően a morbiditási és mortalitási adatok javulást mutatnak Magyarországon is.
dr. Somogyi Mária