Első alkalommal hajtottak végre sebészek egy olyan műtétet, amely során egy egészséges vesét távolítottak el egy nő vagináján keresztül a Johns Hopkins Egészségügyi Központban.
"A vesét sikeresen eltávolították és beültették a donor unokahúgába. Mindketten jól vannak" - közölte Dr. Robert Montgomery, a Johns Hopkins transzplantációs sebészeti igazgatója.
A műtét kevésbé invazív és elősegítheti a szervadományozás növekedését. "A vese egy természetes nyíláson keresztüli kivétele felgyorsíthatja a páciens gyógyulását és szebb kozmetikai eredményt jelent" - közölte Montgomery. "Könnyebbé szeretnénk tenni a szervadományozást az emberek számára, hogy ez kevesebb gonddal járjon, kevesebb ideig kelljen miatta kórházban lenni és hamarabb folytathassák életüket" - tette hozzá.
Azért ezt a nőt választották elsőként erre a műtétre, mert egy korábbi méheltávolítás lehetővé tette az orvosok számára a műtétet, így a méh nem képezett akadályt. A háromórás műtét után 24 órával a páciens már otthonába volt bocsátható. A hagyományosabb műtét egy 12-15 cm hosszú vágást jelent a hasfalon és általában két-három napig kórházban kell utána maradni. "Ha megkérdezné a páciensünket, azt válaszolná, hogy olyan volt, mint egy foghúzás. Este már sétált, másnapra pedig elhagyhatta a kórházat."
A beavatkozás során "pálca alakú kamerákat és eszközöket" vezetnek be a kis vágásokon keresztül a hasüregbe és a köldökbe. Az orvosok ezután egy üreges csövet vezetnek fel a vaginán át, amelynek a végén egy zsák van. Miután a vesét leválasztották, a sebészek a kamerák segítségével a zsákot a szerv köré húzzák, belevezetik a csőbe és kihúzzák a vagina nyílásán. Egy vese körülbelül 450 gramm súlyú és durván ökölnyi méretű. Hogy minél sterilebb legyen a beavatkozás, a vaginát fertőtlenítővel mosták le. Ám egyes orvosok azon tanakodnak, mennyire steril lehet egy ilyen műtét.
"Sterilizáltunk, de a cső hozzáért a vaginához. És a zsák hozzáért a csőhöz. A zsák pedig hozzáért a veséhez. (...) A nem steril vaginán keresztüli veseeltávolítás vajon potenciális vagy valódi kockázat? Majd kiderül" - közölte Dr. Jihad Kaouk, a Cleveland Klinika laparoszkópiás és robotizált műtétek vezetője.
Kaouk emellett amiatt is aggódik, hogy milyen a vese minősége, miután átpréselték a csövön. "Az az elképzelés, hogy minimalizáljuk a vágásokat és a műtét utáni fájdalmat, mindig jó ötlet, ám mindig figyelembe kell venni, hogy milyen áron."
Animáció: HáziPatika.com