Árulkodó körmök
Noha a legtöbb beteg nem körmének elváltozásai miatt keresi fel a bőrgyógyászt, állapotukból számos, a háttérben meghúzódó problémára lehet következtetni. Dr. Szandányi Réka, a Semmelweis Egyetem Bőr- és Nemikórtani Klinikájának orvosa szerint a körmök vizsgálata sokszor nyújt támpontot a szervezet betegségeit illetően. "Nem csak helyi elváltozásokat fedezhetünk fel, mint például egy gombás fertőzést.
A köröm kékes árnyalata az elégtelen oxigénellátásra utalhat, egyes szívbetegségek a körömágy élénkvörös színét okozhatják. A pikkelysömör az esetek 10%-ban a körmökön kezdődik." Egy pillantás a kézre elárulhatja a kényszeres zavart, amely gyakran jár együtt a köröm rágásával, tépkedésével. Egy olyan mindennapi megbetegedés, mint a pajzsmirigy alulműködése, száraz, törékeny körmöket eredményez, amelyek könnyebben pattannak és szakadnak le.
10 megbetegedés lehetséges körömelváltozása
| |
Mikor rohanjunk orvoshoz?
A fentiek tükrében számos szervi elváltozás produkál tüneteket a körmökön, de vajon rátapadjunk-e kezeinkre, titokzatos betegségek után kutatva?
"Semmiképpen sem" - válaszolja Dr. Szandányi Réka. "A körmökön jelentkező tünetek ugyanis nem számítanak egy betegség első megjelenési formáinak. Természetesen nem minden szívbeteg körömágya színeződik vörösre, és fordítva: a körömágy lehet vörös rosszul lemosott körömlakk, zúzódás, vérzés vagy gombás fertőzés következménye. Ezen túl kevéssé valószínű, hogy egy, a tüdőt érintő elváltozásban szenvedő beteg első tünete a dobverőujj lenne. Inkább a légzési nehézsége fogja orvoshoz vinni."
Számos közönséges elváltozás származik a köröm gombás fertőzéséből: színének és állagának változása, a törékenység, a morzsalékonyság vagy a hámlás. Gyakori, hogy a körömgomba kezelése szakorvosi segítséget igényel, és a vény nélkül kapható kenőcsök mellett a betegnek szájon át szedhető - szisztémás - gyógyszert is kell szednie. Érdemes ezért bőrgyógyászhoz fordulni, ha a köröm megduzzad, alapjáról leválik vagy fájdalmassá válik.
A köröm szerkezetében, alakjában vagy színében beállt változások - a rendellenes növekedés, a mélyedések, a köröm alatti sötétbarna csíkok vagy a körömágyon található szemölcsök - különös odafigyelést igényelnek. A legfontosabb a szemölcsök eltávolítása, ugyanis ezeknél megvan az esély arra, hogy rosszindulatú daganat fejlődjön belőlük.
Öröm az egészséges köröm!
- Tartsa körmeit tisztán és szárazon!
- Ne rágja vagy piszkálja körmeit!
- Kényeztesse körmeit kézápoló krémmel, hogy megelőzze a repedezésüket!
- Ne tisztítsa a körmeit túl mélyen, és ne távolítsa el durván a ránőtt bőrt, mert a sérülés fertőzés forrása lehet.
- Ne próbálja kivágni a benőtt körmöt, inkább keressen fel egy bőrgyógyászt!
- Ha műkörmöt hord, ellenőrizze, hogy talál-e alatta zöldes elszíneződést, amely bakteriális fertőzésre utalhat.