A cukorbetegség helyes kezelése

Bár a helyes anyagcsere-beállításhoz szükséges kezelés meghatározása a szakemberek feladata, az optimális eredmények elérése érdekében azonban a cukorbetegnek is tisztában kell lennie a saját felelősségével és feladataival.

Sovány húsok és sok rost

A cukorbetegek számára előírt diéta megszabja a naponta elfogyasztható szénhidrát mennyiségét, valamint az étrend fehérje- és zsírtartalmát. Ajánlott, hogy az étrend 50-55 százalékban tartalmazzon szénhidrátot, nem mindegy viszont az sem, hogy a beteg milyen típusú szénhidrátokat fogyaszt , illetve milyen elosztásban. A finomított szénhidrátok, például fehér lisztből készült kenyerek helyett érdemes inkább magasabb rosttartalmú, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyereket és gabonaféléket választani.

A hüvelyesek, zöldségek és gyümölcsök mennyiségét egyaránt ajánlott növelni, míg a tejtermékek és húsok közül a soványabb típusok élveznek prioritást. Naponta legalább 30 gramm élelmi rost lassíthatja a vércukorszint emelkedését, egyben támogatja a testsúly kontrollját. Kerülni kell viszont a répa- és nádcukrot tartalmazó élelmiszereket és italokat.

Édesítőszerként főként az energiamentes termékek jöhetnek szóba, továbbá az alacsony energiatartalmú cukorhelyettesítők. Ilyen például a szacharin, a ciklamát, az aceszulfám-K, az aszpartám és a szukralóz. A stevia egy természetes édesítő, amelynek nincs energiatartalma, ezáltal ideális egy cukorbeteg étrendjébe. A cukorhelyettesítő anyagok, mint a fruktóz, szorbit, xilit, eritrit és maltit csak mértékkel fogyaszthatók szénhidrát- és energiatartalmuk miatt, ráadásul egyes fajták nagyobb mennyiségben hashajtó hatással lehetnek.

A stevia akár 250-300-szor is édesebb lehet a cukornál. A növény otthon is termeszthető - így lehet belőle édesítőszert készíteni .

Aktív testedzés

A rendszeres testmozgás igen hatékony eszköz lehet a cukorbetegség kezelésében, ugyanis direkt módon képes csökkenteni a vércukorszintet, hosszú távon pedig a testtömeg csökkentése révén is kihat a szénhidrát anyagcseréjére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fizikai aktivitás időtartamának és intenzitásának fokozatos növelésével elérhető a heti 3-5 alkalommal végzett 30-60 perces testedzés, amelynek már terápiás hatást lehet tulajdonítani. Mozgás gyanánt jó választás lehet például a jóga, a tánc, a kerékpározás, a súlyzós edzés, de még a pilates is. A sport a beteg hangulatában is pozitív változásokat idéz elő, ami különösen fontos, ha a diabéteszhez valamilyen pszichés probléma, például depresszió társul.

A rendszeres testmozgás hasznos eszköz a cukorbetegség kezelésében
A rendszeres testmozgás hasznos eszköz a cukorbetegség kezelésében

Kerülendő ugyanakkor a vércukoresés ( hipoglikémia ), ezért a testedzés előtt vércukormérést kell végezni. Ha a kapott érték 6,5 mmol/l alatt van, érdemes még a mozgás előtt plusz szénhidrátot bevinni. Amennyiben pedig a vércukor a 15-ös értéket is átlépi, mindenképpen el kell halasztani a sportolást.

Megbízható önvizsgálat

A vércukorszint rendszeres mérése egyrészt segít a betegnek, hogy megismerje saját szervezete reakcióit az egyes élelmiszerek és külső körülmények kapcsán, másrészt információval szolgál a kezelőorvos számára a kezelés során kitűzött célok megvalósulásáról.

A megfelelő készülék kiválasztásában a diabetológián dolgozó szakemberek nyújtanak segítséget, a gondozócentrumokban pedig azok használatát is megtanítják a cukorbetegeknek. Mindez azért kiemelten fontos, mivel a mért adatok csak akkor lesznek elég informatívak, ha a betegek a megfelelő technikával, az orvos által kijelölt időpontokat betartva mérik vércukorszintjüket.

Nem szabad elfelejteni, hogy bár a modern vércukormérők már elég pontosak, a cukorbetegség diagnózisának felállítására azonban nem alkalmasak, arra csak a laboratóriumban mért eredmények használhatók fel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra