A cukorbetegség száz éve

1920-ig a cukorbetegség halálos kórnak számított, egy kanadai orvos, Frederick Banting felfedezésének köszönhetően azonban gyógyíthatóvá vált. November 14-e a Diabétesz Világnapja, ezen a napon mi is összefoglaltuk az inzulin előállításának történetét.

Világszerte több millió ember szervezete termel elégtelen mennyiségű inzulint . A hasnyálmirigy bétasejtjeiben termelődő hormon elégtelen mennyisége a fő oka az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegségnek , amelyek kezelés hiányában halálos következményekkel járnak. Napjainkban már injekcióval is könnyedén pótolható az inzulin , az orvostudomány fejlődése pedig újabbnál újabb innovációkkal könnyíti meg a diabéteszes betegek életét. Az inzulin izolálásától eltelt évtizedek során sokat változott a betegek kezelése, melyeket november 14-én, a Diabétesz Világnapján foglaltunk össze.

Sertésből és szarvasmarhából vonták ki

Pontosan 125 évvel ezelőtt, november 14-én született Frederick Banting , akinek az inzulin felfedezését köszönhetjük. Azt már a kanadai orvos felfedezése előtt is gyanították, hogy a hasnyálmirigy valahogyan szabályozza a vércukorszintet (ezt a felfedezést 1856-ban tette egy Claude Bernard nevű francia orvos), és ha sikerülne izolálni az ezért felelős vegyületet, azzal a cukorbetegség is kezelhetővé válna. Ez a folyamat először Bantingnél zárult sikerrel, miután az orvos állatkísérletekkel bizonyította, hogy a hasnyálmirigyből előállított kivonat képes helyreállítani a vércukorszintet.

A diabéteszes betegek vércukorszintjét rendszeresen mérni kell
A diabéteszes betegek vércukorszintjét rendszeresen mérni kell

Az inzulininjekció 1922 januárjában mentette meg az első életet: a világon elsőként egy diabéteszes kómában fekvő kamaszfiúnak adták be, akinek már csak órái lettek volna vissza, a szer hatására azonban felébredt, és állapota gyorsan javulni kezdett. Így vált az addig halálos betegségként bejegyzett cukorbetegség gyógyíthatóvá.

A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, mely szövődményei révén rontja a beteg életminőségét és életkilátásait. Kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről az alábbi cikkünkben tudhatunk meg részleteket!

Az ezt követő évtizedekben az inzulint főként sertés, illetve szarvasmarha hasnyálmirigyéből vonták ki. Ez lehetővé tette a gyors hatású szer előállítását, viszont a nem teljesen steril módszerek miatt állati eredetű anyagokkal is szennyeződött az inzulin, ami sokaknál allergiás reakciót váltott ki. Az aminosavak pontos összetételét 1953-ban sikerült először beazonosítani, ami lehetőséget teremtett egy emberi inzulinnal megegyező szer szintetikus előállítására. Végül a géntechnika hozott áttörést a nyolcvanas évek végén, melynek köszönhetően az állati eredetű inzulint fokozatosan felválthatta a humán inzulin. Magyarországon 1996-ban fejeződött be a cukorbetegek átállítása humán inzulinokra - ismertette a Diabetes.hu .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az inzulin típusai

Napjainkban az inzulin már négy különböző formában kapható, melyek között a fő különbség a hatás fellépéséhez szükséges idő, illetve annak időtartama. A gyors hatású inzulint körülbelül 15-20 perccel étkezés előtt, vagy közvetlenül étkezés után kell adagolni, és körülbelül 6-8 órán keresztül biztosítja a szervezet megfelelő működését. A középhatású inzulint reggelente adják be, és hatását ugyan jópár (8-10) óra múlva fejti ki, de 12-18 óráig hat. Ennél is tovább, körülbelül 28-36 órán keresztül hat a szervezetben a hosszú hatású inzulin, így ezt elegendő naponta egyszer adagolni. A közelmúltban jelent meg az ultragyors hatású inzulin, melynek előnye, hogy már közvetlenül étkezés előtt is beadható, nem kell az adagolásával várni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra