A Roche, a világ egyik vezető gyógyszervállalataként, több mint száz éve foglalkozik új, az egészséget szolgáló készítmények és eszközök feltalálásával, kifejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával. A cég magyarországi leányvállalata kiemelt fontosságot tulajdonít mind a betegoktatásnak, mind pedig a megelőző szűrőprogramoknak, amelyekkel célja a cukorbetegség korai felismerése, és a modern terápia terjesztése a szövődmények megelőzése érdekében. Ebben a szellemben készítették azt a rövidfilmet is, amelyben az 1-es típusú cukorbetegséggel élőkhöz és hozzátartozóikhoz kívánnak szólni.
A diabétesz lényege, hogy a test energiaellátását a szervezet nem tudja önállóan elvégezni a szőlőcukor sejtbejutást szavatoló inzulin hormon kiesése okán. Az inzulin hiánya miatt, a diabéteszes betegek sejtjei nem jutnak hozzá a létfenntartásukhoz nélkülözhetetlen cukorhoz, valamint a sejtekből kirekesztett szőlőcukor a szervezetben további károkat okoz. Ezért kerülniük kell mind az alacsony, mind a magas vércukorszint állapotokat, illetve folyamatos inzulinpótlással kell segíteniük sejtjeik cukorfelvételét. Az ún. 1-es típusú cukorbetegség folyamatos inzulinutánpótlást igényel, ami teljes életmódváltást von maga után.
Mint a legtöbb krónikus betegség esetében, itt is nagyon fontos az érintettekkel folytatott párbeszéd és a figyelemfelhívás. A kisfilmből kiderül, hogy az inzulinfüggő cukorbetegség bár élethosszig tartó odafigyelést, rendszeres vércukormérést kíván, a betegek ugyanolyan életet élhetnek, mint bárki más.
"Az 1-es típusú diabétesznél különösen igaz az, hogy a beteg teljes együttműködését igényli, sőt, a terápiában nagyobb részt vállal, mint orvosa. Gyermekek esetében azért nehezebb ez a kérdés, mert nekik több időbe telhet megtanulni kezelni a betegséget, ezért a szüleikre is nagyobb felelősség hárul. Azonban idővel, a megfelelő életmód kialakításával mindennapi rutinná válhat a kezelés, és teljes élet élhető. Ehhez szerencsére ma már olyan megbízható vércukormérő és inzulinadagoló készülékek állnak rendelkezésre, melyekkel pontosan és gyorsan tudják a szükséges napi méréseket és inzulinadagolásokat elvégezni. Nagyon fontos, hogy a cukorbetegek és hozzátartozóik minél hamarabb elfogadják, hogy ez az állapot új életformát és nagyobb önfegyelmet igényel, ugyanakkor a gyerekkori álmok és vágyak ugyanúgy elérhetőek maradnak számukra - legyen szó akár karrierről, családról, vagy kimagasló sportteljesítményről. A kisfilmben szereplő gyerekek ezt mutatják meg Tilla segítségével valamennyi diabéteszesnek. - nyilatkozta Szabadszállási Beáta, a Roche Magyarország Kft. Diabétesz üzletágának vezetője.
Till Attila nagy élményként jellemezte a gyerekekkel való közös munkát
Ez kiderül az "Így készült az Accu-Chek kisfilm" videóból is, amely a forgatás kulisszatitkait mutatja be, többek között a gyerekek szüleivel készített beszélgetéseket is.
A gyermekek és szüleik tovább erősítették Tillában azt a benyomást, hogy a cukorbetegek nem is egy betegséget, hanem inkább egy életre szóló feladatot kapnak, ami mellett a mai, modern terápiás eszközöknek köszönhetően, szinte zavartalan életet élhetnek: "Amikor cukorbeteg gyerekekkel rajzoltunk, forgattunk, csináltunk egy közös, színpadi munkát, akkor én egy percig sem éreztem azt, hogy nekik bármi nehezükre esne. Úgyhogy, ha az én gyerekem lenne cukorbeteg, szerintem akkor sem ijednék meg, mert nekem már van tapasztalatom abban, hogy nagyon jól lehet kezelni ezt a betegséget... Nem is biztos, hogy betegségnek hívnám, mert nem feltétlenül betegség tudattal kell élnie a diabéteszeseknek, hanem tisztában kell lenniük azzal, hogy nekik feladatuk van, kezelni ezt az élethosszig tartó állapotot." - nyilatkozta Tilla a forgatáson.
Háromgyermekes családapaként hamar feloldotta a gyermekekben a kamerák okozta félénkséget, majd egy komoly csapatmunkát igénylő feladat elé állította őket, ami természetesen a játékról szólt. Ugyanis a gyerekeknek el kellett játszani, hogy kivé szeretnének válni, ha felnőnek. A kisfilmben a gyermekek őszintén beszélnek a betegségükről, a hétköznapjaikról, az álmaikról - utóbbit el is játsszák nekünk, azt üzenve, a mi felelősségünk, hogy olyannak lássuk őket, amilyenek valójában: saját életük teljes értékű szereplői, akik semmiben sem különböznek másoktól.