A Sydney-i Egyetem 2017-ben adott helyet a Nagy cukor címmel megrendezett egészségügyi fórumnak, ahol szakértők vitatták meg a cukorral kapcsolatos kérdéseket. A rendezvényen több mint 600 résztvevő a cukor testre gyakorolt hatásáról, marketingjéről, iskolai étkeztetésben betöltött szerepéről, de a kutatások eltorzulásáról, elfogultságról és a cukor étrendből való kiléptetéséről is szó volt. Néhány számunkra is fontos megállapítást tettek.
Egy doboz cukros üdítővel már kimerítettük a napi mennyiséget
A fejlett országokban ezt a határt a napi fogyasztás többnyire messze meghaladja. Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO ) által ajánlott éves cukorfogyasztás mennyisége 10 kilogramm. Magyarországon a KSH adatai szerint az egy főre jutó fogyasztás 14,4 kilogramm. Ráadásul a 65 évnél idősebbek (22,4 kg) és az alapfokú vagy annál alacsonyabb iskolai végzettségűek (18,2 kg), fogyasztják a legtöbbet, akiknek táplálkozása a jövedelmi helyzetükkel összefüggésben egyébként is a legkevésbé egészséges összetételű.
A gyermekként elfogyasztott cukor hatása az egész életet végigkísérheti
A fogszuvasodás negatív egészségügyi hatásai kumulatívak, azaz gyermekkortól hurcoljuk végig a felnőttkoron át. A szuvasodás azért alakul ki, mert az étkezési kockázati tényezőknek egész életen át kitesszük a fogainkat. Ezek közül a legfontosabbak között vannak a hozzáadott cukrok. A gyermekkori fogszuvasodás kockázatának kisebb csökkenése is nagy jelentőségű az élet későbbi szakaszában.
Nem minden igaz, amit a cukorról olvasni lehet
Lisa Bero, az egyetem gyógyszerészeti fakultásának professzora szerint azok a kutatások, amelyeket a cukorral édesített italokat gyártó cégek finanszíroztak, nagyobb valószínűséggel jutottak arra a következtetésre, hogy a cukor nem káros. A mesterséges édesítőszereket gyártó cégek finanszírozta tanulmányok pedig kevésbé mutatták ki, hogy ezeknek az édesítőszereknek a fogyasztása súlygyarapodáshoz kapcsolódik, mint a többi szponzorral végzett vizsgálatok. "A dohányiparéhoz hasonló taktikák alkalmazásával a cukoripar befolyásolta a cukor kutatási menetét annak érdekében, hogy elterelje a figyelmet termékeinek káros hatásairól" - jelentette ki Bero professzor.
A hirdetések kövérséget okoznak
"A gyermekkori elhízás egyik legfontosabb tényezője a gyorsételek és cukros italok reklámozása és forgalmazása. Elsősorban a gyermekeknek és a fiataloknak szánt média van 'telítve' cukorral. A gyorsételek promóciójával kapcsolatos kutatásaink pedig azt mutatják, hogy a cukros italok márkái nagyon aktívak a közösségi médiában, amely iránt a fiatalok érdeklődnek" - állapította meg Becky Freeman, az egyetem közegészségügyi intézetének kutatója.
"Az emberek kötődnek ezekhez a márkákhoz online közösségi kapcsolataikban. A cukros ital vállalatok 'barátokként' pozicionálják magukat, pedig valójában túlsúlyt okoznak és elrontják a fogainkat. Ideje volna megszabadulni ezektől a kedves barátoktól" - vélekedett.
A cukor miatt a fogászati számlák tetemesek
"A legfrissebb adatok 2010-11-ből származnak, és azt mutatják, hogy több mint 60 ezer potenciálisan megelőzhető kórházi felvétel történt fogászati problémák miatt, és majd 130 ezer általános fogászati rendelői érzéstelenítés történt - főleg azoknál a gyermekeknél, akiknél a fogak elszuvasodtak" - jellemezte az ausztrál helyzetet Carrie Tsai, az intézmény fogászati karának szakértője.
Nincs cukros táplálékra szükségünk
A kutatók szerint az energiaszükségletünket hozzáadott cukrot tartalmazó ételek és italok nélkül is fedezni tudjuk, azaz szükségtelen ezek fogyasztása. A cukros ételek és italok elhagyásával tehát semmilyen alapvető tápanyagból nem fogunk hiányt szenvedni, mert mind elérhetőek más forrásból is.
Forrás: sydney.edu.au