Még sincs oltás a cukorbetegség ellen

A kétes hátterű sajtóhírekkel ellentétben a cukorbetegség ellen nem létezik védőoltás, azonban a beteg állapotának javítására szolgáló készítmények listája egyre bővül.

Van (jó) néhány betegség, amely gyógyítása a legmodernebb gyógyszerekkel és módszerekkel sem lehetséges. Ezek közé tartozik a cukorbetegség is: a betegek állapota javítható, de teljes gyógyulásra jelenleg nincs esély. A bulvárhíradókban megszellőztetett "csodaszerekről" pedig általában gyorsan kiderül, hogy semmi valóságalapjuk - hívja fel a figyelmet a Ködpiszkáló .

A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, amely szövődményei révén rontja a beteg életminőségét és életkilátásait. Kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A közelmúltban több hazai média is lehozta azt a kétes valóságalapú hírt, amely szerint a diabétesz elleni vakcina lesz a közeljövő megoldása a betegség kezelésében. Ez a bizonyos oltóanyag "nem gyógyítja meg a betegséget, csak megállítja a káros folyamatokat, illetve egy bizonyos fokig visszafordítja" - írják a hírportálok az elvileg mexikói felfedezésű sós oldatról, amely bármilyen típusú cukorbetegségnél alkalmazható.

Semmi alapja a mexikói "csodaszernek"

A Ködpiszkáló szerint a hírrel valójában egy 2015-ös sajtótájékoztatót vettek elő, ahol először szellőztették meg a "korszakalkotó felfedezést". Tavaly szeptemberben aztán a szintén nem túl megbízható, angol nyelvű portál közölt egy írást, amely szerint a módszert kifejlesztő Salvador C. Ramirez és kutatói vért vesznek a betegtől, lehűtik, majd visszainjektálják, így pedig kigyógyulhat a diabétesz bármilyen formájából. A folyamatot immunometabolizmusnak nevezték el, amely létező fogalom (az immunrendszer sejtjei anyagcsere-folyamatainak összességét értik ez alatt), de a fent említett eljárás természetesen teljesen hatástalan mind a cukorbetegség, mind pedig bármiféle egészségügyi probléma kezelésére. Eddigi orvostudományi ismereteink szerint pedig a cukorbetegséget az immunrendszer befolyásolása sem változtatja jelentősen.

A cukorbetegséget védőoltással jelenleg nem lehet megelőzni
A cukorbetegséget védőoltással jelenleg nem lehet megelőzni

Az I-es típusú cukorbetegség elleni védőoltásnak két célja lehet: védjen a cukorbetegség kialakulásában kockázatot jelentő vírusfertőzésekkel szemben, vagy pedig állítsa helyre az immunrendszer normál működését a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeivel kapcsolatban (azaz hangolja át úgy az immunrendszert, hogy ne támadja ezeket a sejteket). Sajnos, egyik célt sem sikerült még elérni, az eddigi kísérletek vagy kudarcot vallottak (amelyekből tanulni is lehet), vagy pedig a nagy hangon bejelentett áttörésekről kiderült: inkább szélhámosok akciójáról van szó, mintsem a cukorbetegek számára gyógyulást jelentő módszerről.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A II. típusú cukorbetegséggel kapcsolatban sincsenek jobb hírek: bár folynak ígéretes próbálkozások állatokon növekedési faktorok (FGF-1, fibroblaszt növekedési faktor 1) injektálásával, ezek még nagyon távol vannak a humán alkalmazástól - olvasható a Ködpiszkálón.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra