Megvan a cukorbetegség gyógyszere

A 2-es típusú cukorbetegség az egyik legnagyobb fenyegetést jelenti az emberekre. De ezt a civilizációs betegséget, amely a helytelen táplálkozás, az elhízás és a mozgásszegény életmód miatt alakul ki, nem tudjuk gyógyszeresen kezelni. Ám ez most változhat.

A 2-es típusú cukorbetegség - bár kialakulását jelentősen befolyásolják az adott személy génjei - alapvetően a rossz táplálkozás és a hosszú távon fennálló túlsúly következménye. Különösen időskorban a hasnyálmirigy már nem képes megtermelni a szükséges mennyiségű inzulint, vagy a szervezet sejtjei egyszerűen nem reagálnak az inzulinra, ami veszélyesen magas vércukorszinthez vezet. A University of California kutatóinak San Diegóban azonban sikerült kifejleszteniük egy hatóanyagot, amely megváltoztatja a helyzetet.

A hatóanyag napi beadásával az inzulinrezisztenciával diagnosztizált egerek kigyógyultak a kóros állapotból. Ez volt az első alkalom, hogy valamilyen kezelés hatékonyan gyógyította a 2-es típusú cukorbetegséget. A kutatócsoport egy ideje már sejtette, hogy egy bizonyos enzim felelős az inzulinrezisztencia előidézéséért. Az enzim - a kis molekulatömegéről ismert tirozin-foszfát vagy LMPTP - a májban található, és úgy tűnik, oly módon lép kölcsönhatásba a sejtekkel, hogy ettől rezisztenssé válnak az inzulinra.

Egy vadonatúj hatóanyagot hoztak létre, amelynek a feladata kifejezetten az LMPTP hatásának megakadályozása volt. A csapat úgy gondolta, ezzel lehetővé teszik a sejteknek, hogy receptoraik ismét a megszokott módon reagálhassanak az inzulinra . Várakozásaik helyesnek bizonyultak.

"Eredményeink arra mutatnak, hogy az LMPTP kulcsfontosságú szereplője az inzulinrezisztenciának, így az LMPTP hatását gátló szerek hasznosak volnának a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében" - áll a csapat által a Nature tudományos folyóiratban megjelentetett tanulmányban.

A kísérletek során nagyon magas zsírtartalmú étrenden tartott, elhízott és 2-es típusú cukorbetegség állapotába került egereknek adták be szájon át a hatóanyagot, amely visszafordította a betegségüket. A gyógyszerezés idején nem tapasztaltak mellékhatásokat. A kísérleti állatok sejtjei viszont újra reagáltak az inzulin jelenlétére, és a vércukorszintjük a normális szintre csökkent legalább egy hónapon keresztül. A következő lépés az lesz, hogy ellenőrizzék, vajon a gyógyszer biztonságosan használható-e humán klinikai vizsgálatoknál .

A cukorbetegség, és különösen a 2-es típusú diabétesz 2030-ra az egyik legfontosabb halálokká válik világszerte, mivel gyorsan emelkedik az elhízottak száma is. A betegségben szenvedők száma az elmúlt 35 évben 390 százalékkal emelkedett, és a diabéteszre jelenleg nincs hatékony gyógymód, amit a most bemutatott hatóanyag megváltoztathat.

Forrás: iflscience.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Reggelig előfordulhat eső, de északon ónos eső, havazás is kialakulhat. Később főként az északkeleti határszélen lehet vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő este -4, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra